Ó, azok a csodálatos svéd húsgolyók!

2018 augusztus 11. | Szerző:

Pikáns mártással és áfonyadzsemmel. Egy újabb klasszikus ikeás recept, amit kipipálhatok gasztronómiai bakancslistámról és elkészíthetem otthon, bármikor! Az étkezést kísérő nyammogások és elégedett hümmögések pedig elárulják hogy mennyire finom is ez a recept, a lágy húsgolyók fűszeres mártásban úszkálva, krumplipürével és házi áfonyalekvárral tálalva. Jobb, mint az eredeti!

Tudom a fasírt masszájához illene párolt vöröshagymát is keverni, ez most lustaságból elmaradt de nekem nem is hiányzott a végeredményből. A krumplipüré helyett jól illik hozzá a hasábburgonya, az áfonyadzsem pedig klasszikus módon  készült, csak le kellett emelni kamrám polcáról (recept később). De készülhet úgy is, hogy a friss, vagy fagyasztott áfonyát összefőzzük ízlés szerinti cukorral.

Svéd húsgolyók mártásban, krumplipürével, áfonyadzsemmel

Hozzávalók:

  • 50 dkg darált hús (most sertéhús)
  • 1 tojás
  • 1 kiskanál só
  • 1/2 kiskanál őrölt bors
  • 1 kiskanál fasírt fűszerkeverék
  • 1/2 kiskanál fokhagyma-por (vagy 1 gerezd, felaprítva)
  • 1 kiskanál worchestershire-szósz (és még egy löttyintés)
  • 4-6 evőkanál zsemlemorzsa
  • olaj s sütéshez

A mártáshoz:

  • 4 dl húsleveslé
  • 2 kiskanál mustár
  • 3 evőkanál liszt

  1. A húsgombóchoz gyúrjuk össze a hozzávalókat (sertéshús, tojás, zsemlemorzsa, fűszerek) és formázzunk belőle kisebb labdányi méretű golyókat. Ebből épp 20 darab lett.
  2. Egy serpenyőben forrósítsunk fel 1 ujjnyi vastagságú olajat és süssük át rajta a húsgolyókat, mindegyik oldalán. Amikor megsültek szedjük ki egy tálba.
  3. Egy lábosba öntsük bele a húsleves-alapot, keverjük össze a mustárral, liszttel. Pár perc után kezd sűrűsödni, ekkor tegyük bele a húsgolyókat és néhány percig főzzük tovább benne. Ha szükséges sózzuk. (Nekem nem kellett, kellően sós volt a levesalapom.)
  4. Tálaljuk krumplipürével, áfonyalekvárral. A burgonyát főzzük puhára és vajjal, tejjel pürésítsük.

gyors levesalap: ciki, vagy nem ciki, de 4 dl vízforralóban forralt vízhez elkevertem 2 kiskanál vegetát, ezzel dolgoztam tovább

Dobd össze gyorsan: bolognai spagetti

2014 január 20. | Szerző:

Bár tudom, hogy a klasszikus bolognai szószt órákon át illene főzni, az idő nekem is drága, és ez az alig 30 perces spagetti is isteni finom!

Egyszerű, gyors és olcsó

Bolognai spagetti

 

A bolognai nálunk meglehetősen kapós étel, mindenki, kivétel nélkül megeszi – még a válogatósabb gyerekem is, pedig ritkán készül ugyan úgy. Szeretjük hús nélkül is. Van, hogy kerül bele répa, zeller (és/vagy) reszelve , paradicsomszósz, (és/vagy) hámozott paradicsom konzerv, esetleg bor. Fűszer is változhat, most egy Nők Lapja Konyhával érkezett Toscana fűszerkeverék került bele, illetve még oregáno, extrának.

Olcsó ebéd

Az alábbi mennyiség 2 jó étvágyú felnőttnek és 2 gyereknek készült, ráadásul olcsó verzióban.  Nálunk darált hús mindig van a mélyhűtőben. Egyszerre általában nagyobb mennyiséget veszek belőle és azt szétosztom 25 -30 dekánként.

Spagetti is van mindig. És mostanában  – mivel kapós hozzávaló lett idehaza – hámozott egész, vagy darabolt paradicsom konzerv, ebből néha egész jó minőségű olaszt is lehet már 200 Ft alatt kapni.

Ha kiszámolom a legfőbb hozzávalókat kb. 700 – 800 Ft-ra jön ki.

Gyors bolognai spagetti

 

Hozzávalók:

  • 2 kanál olaj
  • 1 fej vörös hagyma
  • 25 dkg darált pulykahús
  • 1 doboz hámozott paradicsom konzerv (400 g)
  • 2-3 kanál sűrített paradicsom szósz (üveges)
  • kb. 2 dl víz
  • 2 kiskanál Toscana fűszerkeverék (helyette kakukkfű, rozmaring, lestyán is mehet bele és még több oregáno)
  • 1 kiskanál oregánó
  • só, bors
  • 250 g spagetti

 

Az olajon pároljuk meg a hagymát, majd adjuk hozzá a darált húst. Pirítsuk fehéredésig. Ekkor adjuk hozzá a konzerv paradicsomot,  a paradicsom pürét és a konzervdobozzal mérve fél doboz vizet. Főzzük rottyanásig, fűsszerezzük (oregáno, fűszerkeverék).

Alacsony hőfokon, gyakran kevergetve főzzük sűrűre. (kb 15 perc) a szószt

A spagettit másfél-két liter forró vízben főzzük puhára (vagy “félkeményre”). Tálaláskor szórjunk rá reszelt sajtot.

 

Ha van kedvetek, nézzetek be hozzám a Facebookra is.

Görög pörkölt, zöldbabbal

2013 június 17. | Szerző:

GörögPörkölt 033

Nem túl tolakodóan, de talán a paradicsom és a babérlevél teszi könnyeddé ezt a görögös pörköltet? Még a nagy melegben is jól esik fogyasztani, tésztával, vagy csak úgy kenyér kíséretében. Ez utóbbi kifejezetten jól jön a szaft tunkolásához!

 

Görög zöldbabos pörkölt (πράσινα φασόλια και το χοιρινό κρέας)

  • 50 dkg sertéshús ( lapocka)
  • 1 közepes hagyma,  nagyobb kockáravágva
  •  3 gerezd fokhagyma, megtisztítva, kicsit összetörve
  •  2 babérlevél
  •   2-2 darab boróka bogyó, illetve szegfűbors
  • 1 dl vörösbor
  •   1 doboz hámozott paradicsom konzerv (kb 450 g)
  • 3-4 maroknyi zöldbab (francia bab)
  •  1 csokor petrezselyem, felaprítva
  •  só és frissen őrölt bors
  • olívaolaj
Görög pörkölt

Görög pörkölt

Kevés olajon pirítsuk meg a felkockázott húst. Adjuk hozzá a hagymát, fokhagymát, sót, borsot, babérlevelet, borókát és szegfűborsot. Pároljuk együtt néhány percig majd öntsük fel a borral. Ha elpárolgott adjuk hozzá a paradicsomkonzervet és öntsük fel kb 1 dl vízzel. Néhányszor keverjük át és hagyjuk fedő alatt rotyogni, főni. Ha szükséges kicsi vizet még önthetünk alá. Nagyjából fél óra után hozzáadhatjuk a zöldbabot is, fedő alatt főzzük puhára a pörköltet. Tálaláskor hintsük meg petrezselyemmel.

Én kicsi csövestésztát főztem hozzá, de kenyér is jól illik mellé, különösen a tunkoláshoz.

pörkölt görögösen

 

 

Címkék: ,

Streetfood otthon: quesadilla ( mexikói melegszendvics)

2013 március 22. | Szerző:

A gyros után, ez a család legújabb kedvence. Főleg, anyucié, mert a sógorom által pálcikaembernek becézett nagyobbik csemete is jóízűen falatozik belőle,(igaz, „hurrá pita lesz vacsorára” felkiálltással közelít feléje) és mert nem igényel hosszú tartózkodást a konyhába. Ami azért néha a magamfajta számára is előny.

Mi kell hozzá?
Tortillalap – ez ma már nem csak a Culinarisban, de szinte minden nagyobb közértben kapható.
Készülhet félbehajtva is, de én jobban szeretem pizzalapként használni, megkenni, feltéteket rátenni, majd másik tortilla lappal befedni. Az összetapadást segíti, ha vizes kézzel benedvesítjük az egyik lap szélét és úgy nyomjuk össze a másikkal.
Palacsintasütőben hihetetlen rövid idő alatt kb . fél -1 perc alatt megsül. Olaj nem kell alá, mert attól keményebb, ropogósabb lesz csak.

Ezúttal marhahúsos raguval töltöttem:

Hozzávalók: kb.25-30  darált marhahús, 1-2 kiskanál fajitas mexikói fűszerkeverék, 1-2 evőkanál paradicsompüré, só, lapka sajt.
A húst kevés olajon pároljuk-pirítsuk meg, fűszerezzük, adjuk hozzá a paradicsompürét.
Kenjük meg ezzel a raguval az egyik tortilla lapot, tegyünk rá csíkokban lapka sajtot, nedvesítsük be a peremét, és fedjük be egy másik lappal.

Palacsintasütőben mindkét oldalát süssük meg.

Címkék: ,

Budapest, Budapest, te csodás

2007 augusztus 22. | Szerző:

 

Ezt az ételt imádom! Többnyire étteremben ettem karajból, bélszínből, épp mikor, hol, miből készítették. (De azt hiszem, hogy a bélszínnel az autentikus) A hirtelen, kevés zsiradékon sült húst nagyon jól kiegészíti a pörköltös alap, a zöldborsós, gombás, csirkemájas ragu.

Én most az aktuális kedvencemből, a szűzpecsenyéből csináltam.

Budapest szűzpecsenye a kényelmes asszony módjára

Hozzávalók: 50 dkg szűzpecsenye (másfél újnyira felvágva 7 szelet jön ki belőle),

1 nagy fej hagyma (vagy 2 közepes), 30 dkg zöldborsó (konzerv),

30 dkg csirkemáj, 1 kis doboz bébi répa konzerv, 2 fej csiperke gomba,

só, bors, 1-2 kiskanál piros paprika.

A szűzérméket felszeleteltem és kiklopfoltam. Sóztam, borsoztam és leheletnyi vékonyan lisztbe forgattam. Zsiradékon enyhén megpirítottam a hagyma 1/3- részét és ráfektettem a hússzeleteket.  A tálat lefedtem és úgy főztem-pároltam tovább. Félidőnél megszórtam majorannával is.

Ezalatt:

A hagymát apróra felvágtam és a 2/3-t kevés olajon fonnyasztottam, majd rászortam a csirkemájat, és a gombát és együtt pirítottam tovább. Hozzáadtam a zöldborsót és felöntöttem 1 – 1,5 dl vízzel, hogy a levében párolódjon. Sóztam, borsóztam, majd amikor már minden megpuhult megszórtam piros paprikával, ami besűríti a szószt, és hozzáadtam a leszűrt bébirépákat is. Az egészet összerottyantottam.

 Megjegyzés:
Azért hívom „kényelmes asszony módján”, mert (az vagyok, persze) eredetileg a Budapest-raguhoz egy fűszerpaprikás alapot kellene készíteni sertéscsontból, majd leszűrni. Paprikát, parpadicsomot, gombát, májat lepirítani és ezzel a pörköltlével felönteni, felforralni. És persze friss zöldborsót illene használni, amit külön vízben főznek meg. De így gyorsabb volt.

Címkék: ,

Szofrito

2007 június 29. | Szerző:

 (De úgy látom a görög konyha most másokat is megihletett, pl.: Bundásalmát, Macit, vagy Moest.)

 Egy ilyen mediterrán jellegzetesség a sofrito is, amit például Spanyolországban olyan étel alapnak használnak, amihez olívaolajban párolt hagymát, fokhagymát és paradicsomot összefőznek, majd erre építkezve hozzáteszik a többi hozzávalót, zöldséget, húst stb.

Én az egyik korfui kedvencemet készítettem el(Szofrito), ami a Bourdetto és  a Pasztitszada mellett az egyik leghíresebb helyi specialitás.- Borjúszelet borecetben párolva, amit többnyire burgonyával fogyasztanak, de ugyanolyan finom párolt rizzsel is.

Szofrito


Hozzávalók: 6 szelet marharostélyos,

só, bors, oregnó, majoranna, liszt,

1,5 dl olíva olaj, 2-3 gerezd fokhagyma, petrezselyemzöld,  1 deci fehér borecet (vagy fehér bor), 2-3 deci víz.

 
A liszet összekevertem a fűszerekkel: só, bors, majoranna, oregánó. A hússzeleteket enyhén kiklopfoltam, majd megforgattam a fűszeres lisztben. Mindkét oldalán kisütöttem az olívaolajban (én ennél a műveletnél le szoktam takarni a serpenyőt, hogy hamarabb átsüljön mindkét oldala), rászortam a zúzott, préselt fokhagymát és a petrezselymet. Aláöntöttem a borecetet és a vízet és hagytam, hogy megpárolódjon benne.

Akkor jó, mikor a hús már puha, a szaftja pedig krémessen barna lesz.

Megjegyzés: volt már úgy, hogy kicsit savanyúbbra sikeredett, ilyenkor egy evőkanál mézzel kozmetikáztam.

Címkék: ,

Mangalica Shepherd’s pie-módra

2007 január 26. | Szerző:

 magyarul és angolul

Mintegy 200 éve, hogy a skótok január 25-én összeülnek  és ünnepélyes szónokltatokkal és versmodásokkal dúsított vacsora mellett megemlékeznek híres poétájukról, Robert Burnsről.  Burns vacsorájának napján csúcsmennyiségű Haggis és whisky fogy el. Nos, mivel ezt a belsőségektől duzzadó, a véreshurkára emlékeztető fogást nálunk lehetetlen beszerezni (bár valószínűleg meg sem próbálnám), tegnap egy másik jellegzetes skót étel (Sheperd’s pie) elfogyasztásával tisztelegtünk a skótok ünnepe előtt. Amúgy magyar módra. Bárány helyett az egészséges és rendkívül ízletes mangalica húsát felhasználva.
Last night was Burns’ night, which is a famous festival in Scotland. This is a commemoration of Robert Burns, his life and poetry. As a maniac of culinary, writing, British food and drink and culture, I pay tribute to this event in this way, in Hungarian style. A Scottish dish mixed with a special Hungarian pork called mangalica (which is very healthy and tasty).


Mangalica Shepherd’s pie

Meghagytam az étel eredeti nevét, mivel a pite nem a legjobb fordítása lenne. Ez a „pie” ugyanis nem tésztából áll, hanem egy burgonyapürével és reszeltsajttal fedett húsos ragú, amolyan rakottas étel.

Hát a fotóért elnézést kérek, nem a legnyálcsorgatóbb, de majd legközelebb. Viszont a kaja íze tényleg remek.
                                         Sorry about the picture. Hope that will be better. But the taste is fantastic.

 

Mangalica Shepherd’s pie

Hozzávalók: 45 dkg mangalica karaj ledarálva, 1-2 evőkanál mangalica zsír, 2-3 evőkanál vaj, 2 fej vöröshgyma, apróra vágva, 2 kiskanál fokhagymakrém (4 gerezd duci fokhagyma összenyomva, 1 kiskanál olíva olajjal elkeverve), 1 evőkanál Piros Arany krém (csípős), 8 db burgonya,  kb. 1,5 dl  tej, sajt.

Egy serpenyőben felhevítettem a mangalica zsiradékot, rászortam a felaprított hagymát és aranybarnára pároltam. Hozzáadtam a darált húst és az egészet, közepes lángon készre pirítottam (vagyis megsütöttem a húst). Közben hozzáadtam a fokhagymakrémet, és a piros aranyat is. egy kicsit sóztam. Amíg a hús a tüzön rotyogott, addíg bambuszpárolón (mert van és én is merem használni) megpároltam a burgonyát (talán 10 perc sem kellett hozzá) és meleg tejjel öszzeturmixoltam, majd hozzákevertem a vajtat is.
A húsos ragut tűzálló edénybe raktam, befedtem a krumplipürével és megszórtam reszelt sajjtal. Forró sütőbe tettem, addig, amíg a sajt jól ráolvadt. Úgy 10-15 percig.

Recipe in English:

Mangalica Shepherd’s pie
1 pound mangalica pork (chop), minced, 1-2 tablespoons fats,1 cup finely chopped onion,
1 tablespoon paprika-cream called Piros Arany (or tabasco sauce),
2 teaspoons garlic cream (4 garlic cloves mashed and mixed 1-2 teaspoons oil) 2-3 tablespoons butter,
8 potatoes, peeled, boiled, and mashed, milk,
cheese(
parmesan or ementali)

Fry the onion in 2 tablespoons butter until golden. And salt a little. Mix minced meat with onions paprika-cream and garlic-cream. Cover and cook, over low heat for 15 to 20 minutes, adding carrot (cut and steamy) or other seasonsal vegetable.

Meanwhile, boil the potatoes (I used my bamboo steamer). Mash them with 2-3 tablespoons of butter and enough warm milk to make them creamy.  Put the meat mixture into a casserole then top with potato mixture. Sprinkle with Parmesan cheese and bake at 350° until potato topping is puffed and browned, about 10-15 minutes. A green salad and cooked carrots are good accompaniments.

 



Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!