Miért alap készlete a kamrának a szilvalekvár?

2013 október 4. | Szerző:

szilvalekvár

Tegyük a szívünkre a kezünket, nem sokan jelentkeznének, ha megkérdezném, hogy vajon alapélelmiszernek tartják-e a szilvalekvárt! Én sem tartottam annak egésze 2-3 évvel ezelőtti időszakomig, amikor pocakos kismamaként rájöttem a szilvalekvár – natúr – áldásos hatására. Akkor bizony nem volt itthon és minőségi szilvalekvárhoz – panyolai, szatmári – leginkább csak bio boltokba juthatott az ember lánya, meg kézműves vásárokon. Még a lekváros Kaldenekker György is furcsán nézett rám a standján, hogy olyan közönséges dolgot keresek nála a sok különleges ízcsodái között, mint a szilvalekvár. (hát nem álltam le részletezni, hogy miért…) (Idén viszont láttam, hogy előjött ő is egy szilvalekvár kollekcióval…azért majd megkóstoljuk azt is…)

Gyuri bácsi viszont – a bükki fűvesember  – elég jókat mesélt a szilváról egy vele készült beszélgetésben. Nem csak a bélműködés karbantartására kiváló, de a székely emberek a rákos betegségek megelőzésre is alkalmazzák a szilvalekvárt. Igen, a  szilvalekvárt. De szigorúan a cukor nélkül készült változatot. Szóval érdemes néhány üveggel tartani belőle otthon.

Az én verziómba azért került egy ici-pici cukor. Egy kilónyi magozott szilvához 5 dkg.

Elkészítése:

  • A megtisztított, kimagozott szilvát lábosba teszem, rászórom a cukrot és egy éjszakára, lefedve pihentetem.
  • Másnapra levet ereszt. Ekkor lassú tűzön, sokszor átkeverve sűrűre főzöm. Kell hozzá egy-két óra.
  • Kicsit pürésítem botturmixszal és üvegekbe töltöm. Száraz dunszt alatt pihentetem.

Karácsonyi készülődés (1.): Fügés, szilvás chutney

2012 december 2. | Szerző:

Imádom a chutney-t enni is és készíteni is. És a legújjabban ajándékozni is. Mert egy baracklekvárral azért mégsem házal az ember (bár én örülnék neki, mert sajnos a saját vészesen fogyóban van.) Ezzel a szilvással tavaly ősszel rukkoltam elő. Fügével dúsított változata remek kiegészítője lehet az ünnepi pulykasültnek. vagy egy reggeli pirítós falatkának.

Hozzávalók: 300 g aszalt füge, 500 g szilva, 1 fej lila hagyma, 3,5 dl piros borecet, 1 kiskanál só, 400 g barna cukor, 2 kiskanál fűszerkeverék (örölt szerecsendió, fahéj, szegfűszeg, gyömbér)

1./Vágjuk félbe a szilvákat, magozzuk ki. Daraboljuk fel a fügét és tegyük egy lábosba. Adjuk hozzá a felaprított lila hagymát.
2./ Öntsük rá a borecetet és forraljuk fel. Adjuk hozzá a fűszereket, a cukrot és alacsony hőfokon kevergetve sűrítsük, pépesítsük össze.
3./ Sterilizált üvegekbe töltsük, majd állítsuk néhány percre feje tetejére.
4./Csomagoljuk újságpapírba, majd meleg paplan/takaró közé.



Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!