Francia bormustrán

2013 szeptember 12. | Szerző:

FranBorvacsMontázs

 

Nem lehet elég lokálpatrióta az, aki olyan országban született, ahol számos jó hírű borvidék található, és ahonnan a fröccs is származik, mégis, „ahhoz, hogy helyén tudjuk kezelni a  magyar borokat, rendszeres időközönként kóstolni kell a nemzetközi borkínálatot is!” Ezt Kovács Antal sommelier mondta azon a francia borbemutató vacsorán, amelyet a Lidl szervezett, meglehetősen magas színvonalon.

És mi kóstoltunk is lelkesen, fehéret, rosét és jó néhány vöröset, annak apropóján, hogy szeptember 12-től, vagyis a mai naptól egészen karácsonyig a magyar borok mellett egyedülállóan gazdag francia borkínálat jelenik meg az áruházban: 35 francia pincészet 85 féle borának bemutatását tervezik a magyar vásárlóközönség számára

Nekem ízlett a provence-i „Le Prineuret Alpes de Haute Rosé Provence 2012” – de ezzel a véleményemmel úgy hiszem az asztaltársaságban egyedül maradtam,  a borvilágban tapasztaltabb társaim a testesebb vörösökre vágytak. (Vajon hova sorolnák imádaton tárgyát a görög mazsolaborokat?!).  Egy jó tanács, amit megtanultam: roséből az a jó, ha világos a színe, sötét rosét semmiképp se válasszunk! Egyébként a francia levendula-földön a bortermelés 60 %-t teszik ki a rosék, többféle borból állítsák össze, 35%- marad vörös borokra.

A kóstoló ételsort Kovács Antal állította össze, pontosabban először kiválasztotta a borokat, majd a  Pavillon de Paris séfjével együttműködve összeállították az ételsort. A barna húsú szárnyasokhoz  (kacsa) jól illik a friss évjáratú Rhona-völgyi „Vieille Vignes Cotes de Rhone 2012” gazdag gyümölcsös aromája, illetve a borjú, marhasültek, sajtok mellé a „Tables de Bacchus”málnát, meggyet idéző illata. (az előző 900, az utóbbi 3000 Ft körüli áron kapható)

Jól ismert francia szokás, hogy egyes borokhoz sajtokat társítanak, minél puhább, fehérebb a sajt, annál csípősebb aromás bor illik hozzá. Például a nemes penésszel érlelt sajtokhoz (camembert, brie) a gyümöcsös jellegű vörösborot illene társítani.

A borhetek alatt az áruházban különféle minőségi sajtok is a boltok polcaira kerülnek,érdemes majd szemezgetni belőlük is.

FranciaBorvacsora 052

Franciás falatok: La galette bretonne

2013 május 20. | Szerző:

Galetteantik04

Réges rég, még a római légiók idején készült egy sós lepényféle, ami a katonák eledeléül szolgált és a mi a palacsinta ősének tekinthető. A crêpe elnevezése is latin eredetű, crispus hullámos, fodros szóból származik. Franciaországba Medici Katalinon keresztül jutott, tucatnyi édes és sós változatban terjedt el. Egyike ezeknek a galette.

A galette jellegzetes francia étel, Bretagne-ban leginkább hajdinalisztből készítik. Lapos, vékony, kerek palacsintaszerű tésztáját édes, vagy sós töltelékekkel pakolják tele, majd széleit behajtva, batyuszerűen (de szokták még háromszögbe is visszahajtani) tálalják.

Sok-sok évvel ezelőtt már készítettem, de nem csak reggelire finom, hanem egy könnyű ebédnek is alkalmas, jéghideg almaborral kísérve, ahogy a bretoniak is teszik.

Ezúttal Rick Stein receptjét követtem:

 

la galette bretonne

(Hajdinapalacsinta tojással, sajjttal, sonkával)

Hozzávalók:

  • 75 g hajdinaliszt
  • 25 g sima liszt
  • 2 tojás,
  • 120 ml tej
  • 120 ml víz
  • csipetnyi só,
  • 25 g olvasztott vaj + a serpenyő kikenéséhez,

 

Továbbá a töltelékhez:

  • tojás, sonka, sajt (kb.: 150-150 g ) ízlés szerint

Galettehom

A hozzávalókból (liszt, egy tojás, tej, olvasztott vaj, víz, só)  keverjük ki a palacsintatésztát. Forrósítsuk fel a palacsintasütőt, vajazzuk ki és süssünk palacsintát. Amikor az  egyik oldala megsül megfordítjuk és közepére ütjük a tojást. Ammikor kezd fehéredni, szórjuk körbe a felszeletelet sonkával, sajttal. A tojássárgáját kissé húzzuk szét, majd a palacsinta szemközti széleit, nagyjából 2-3 centire hajlítsuk rá. Fordítsuk rá alulról és felülről is és így tálaljuk.

Megjegyzés: nekem ebből a mennyiségből ezúttal 6 darab lett, fejenként 2 palacsinta, tojással, sonkával, sajttal, szerintem nagyon laktató.

Galette 035

 

Ma délután minden a macaronról fog szólni! – Kávés macaron

2013 március 20. | Szerző:

2. Macaron Nap,március 20

Mi is az a macaron? Kicsi, kerek, színes desszert, valamilyen krémmel töltve. Darált mandulából, cukorból (vagy cukorszirupból , felvert tojásfehérjéből készül.  Hogy milyen is a jó macaron, az egyrészt ízlés doga, állagra könnyűnek, légiesnek kell lennie, kicsit roppanós kéreggel.

 

Mire jó a Macaron Nap?
Leszámítva a tömeget, a tülekedést, a mai napon több, mint 20 cukrászda sütijét lehet egy helyen megkóstolni, így a nap végére tudni fogod, hogy neked melyik változat jön be.
A kiálltók között ott lesz a La Praline, a Centrál Kávéház, a Four Seasons Gresham, a Gerbaud, a Villa Bagatelle, a Sarki Fűszeres, a Gundel Cukrászda, a Sugar! és még sokan mások. Zólyomi Zsolt, az Orr elkészítette a macaron illatot és néhny ismert ember is kilátogat. Szóval, ha nincs más programod, ma délután 3-kor irány az Akvárium, az Erzsébet téren.

Bevallom, én még csak aTchibo kurzusán késztíttem macaront, hiába vettem megazóta a szuper szexi szilikonos formámat, még nem jutott idő rá, hogy idehaza kipróbáljam.
Az ott készített kávés macaron receptje a következő:

Kávés macaron

Hozzávalók: 250 g őrölt mandula, 450 g kristálycukor, 6 db tojásfehérje, 60 g porcukor, 10 csepp citromlé
1 csésze presszó kávé

Az őrölt mandulát összekeverjük a porcukorral. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a kristálycukrot és végül a citromlevet, majd a kemény habba belekeverjük a kávét. Az elkészült habot a mandulás porcukros keverékbe forgatjuk. Sima csöves nyomózsákból egyenlő távolságra a forma jelöléseinek megfelelően kis kör alakú formákat készítünk. 10 percet pihentetjük száraz helyen, majd 150 fokos sütőben 10 perc alatt készre sütjük.

Miután kivettük szilikon sütőlapot kivesszük a tepsiből, hogy ne süljön tovább, hagyjuk kihűlni és csak kihűlés után vesszük le a formáról.

Kávékrém

Hozzávalók: 3 db tojássárgája, 10 dkg cukor, 1 csésze presszó kávé, 10 dkg fehér csokoládé, 10 dkg vaj
A tojássárgáját a cukorral vízgőz felett habbá verjük, majd hozzáadjuk a kávét. Addig főzzük, amíg besűrűsödik, majd hozzáadjuk a vajat és a csokoládét és simára keverjük. Kihűtjük, majd gépi habverővel felhabosítjuk. A kész krémmel összetapasztjuk a tésztákat.



Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!