Különleges áfonyaecet házilag

2018 augusztus 7. | Szerző:

A luxus kategóriának számító balzsamecet édeskés ízvilága köszön vissza ebben a könnyen elkészíthető gyümölcsecetben. Az otthoni DIY változathoz nem szükséges más, csak áfonya, borecet és cukor. És persze kicsi türelem, míg az ízek összeérnek.

Áfonyaecet

Hozzávalók:

  • 300 g áfonya
  • 3 dl vörös borecet
  • cukor (3 dl gyümölcsecethez 250 g)

 

  1. Mossuk meg az áfonyát, tegyük egy befőttesüvegbe és öntsük fel az ecettel. Fakanállal nyomkodjuk össze a gyümölcsöt és lefedve érleljük 3-4 napig, minden nap kicsit megrázva.
  2. Négy nap után szűrjük le (gézen csepegtessük le), nyomkodjuk ki a gyümölcsöt, majd a visszamaradt gyümölcsecetet forraljuk össze a cukorral .
  3. Kicsit besűrűsödik. Amikor kihűlt töltsük üvegekbe, kamrapolcon tároljuk.

3 egyszerű reteksaláta a húsvéti sonka mellé

2015 április 3. | Szerző:

 

Három kedvenc receptem következik, egy makrobiotikus, egy görögös és egy klasszikus savanyúság. Sült húsok és most aktuálisan a főtt sonka mellé remek kísérő lehet a zsenge hónapos retekből készült dip, kence, saláta, vagy savanyúság, mert egyrészt nem engedi megkötni és lerakódni a zsírt, másrészt meg sokkal könnyebben csúszik vele bármilyen testesebb falat.

Korábban nem voltam nagy retek fogyasztó,  talán a jellegtelen íze miatt, általábab hagyományosan ettem, feldarabolva, csipetnyi sóval megszórva. És persze főleg este, mert “reggel méreg, délben étek, este orvosság”. Aztán jött egy tavaszi makrobiotikus kurzus és felfigyeltem zsírégető jótékony hatására.

 

Makrobiotikus reteksavanyú

reteksaláta3

Hozzávalók: 3-4 db hónapos retek, vékonyan szeletelve,  1 kiskanál umeboshi ecet, (vagy rizsecet, esetleg fehér borecet)

Szeleteljük fel vékonyan a hónapos retket. Locsoljuk meg az ecettel és hagyjuk kicsit állni.

Retek tzatziki, feta sajttal

retektzatziki

Hozzávalók: 1 csokor hónapos retek, egy gerezd fokhagyma, só, bors, 200g 20%-os tejföl, kb. 5 dkg krémfehér, feta jellegű sajt.

Mossuk meg a retket és reszeljük le. Hagyjuk állni egy kicsit, majd facsarjuk ki belőle a levet. A tejfölt, a fokhagymát és a fetasajtot tegyük egy tálba és botturmix segítségével  krémesítsük össze, majd keverjük hozzá a lereszelt retket.

Klasszikus retek savanyú

reteksavanyú

 

Hozzávalók: 1 csokor retek, vékony szeletekre vágva, 80 ml almaecet, 80 ml víz, 2 gerezd fokhagyma, 1-2 kiskanál méz, 1 kiskanál só, tarka bors, kapor

Mossuk meg  és szeleteljük fel vékony karikákra a retket.

Egy tálban keverjük össze az ecetet, a vízzel, mézzel és sóval forraljuk fel amíg a só és a méz felolvad. Tegyük félre hűlni.

A retekszeleteket tegyük egy zárható üveg aljára, adjunk hozzá néhány szem borsot és folytassuk a rétegezést. Tegyünk az üvegbe kaport és fokhagymát. Öntsük rá az ecetes keveréket, hogy teljesen ellepje és hűtőbe tároljuk. Másnap már fogyasztható.

Édesíts almaszósszal!

2014 október 20. | Szerző:

Sohasem gondoltam volna, hogy gyerekkorom kedvenc csemegéje a reszelt alma, olyan szuper étel, amit napjaink reform táplálkozási irányzatai (paleo, vega, makrobiotika, raw) édesítésre használnak, cukor helyett.  Olykor nyersen, vagy egy kicsit alápárolva, esetleg agavé, vagy juharsziruppal tovább gondolva. Alma van bőven, lehet tárolni és sütikbe tenni, így szószosan is.

 

almaszósz

Az almaszósz,  az almaszósz, kenyérre senki nem keni…dúdolom gyerekkorom egyik kedvenc Halász Judit dalát, miközben írom e sorokat. Az almaszószt már összekutyultam, került a reggeli kásába és amerikai palacsintába, mint szuper egészséges hozzávaló, a maradék meg egy kisebb üvegcsében pihen a hűtőben.  Már csak meg kéne, magyarázni, hogy miért is?

Erin Mckenna vagan cukrász könyvében találkoztam először ezzel a módszerrel, pedig a makrobiotika is használja a süteményeiben. Mivel édesszájú család vagyunk, keresem az alternatív megoldásokat, nyitott vagyok rájuk, kipróbáljuk az ételeket így is, úgy is. A finomított cukor elsavasítja a szervezetet, ezért alternatív megoldásnak merül fel többek között az almaszósz is. Még nem váltottunk teljesen, de már az úton vagyunk…

Almaszósz házilag

Hozzávalók:

  • 5 nagyobb, édes alma
  • 3-4 kiskanál juharszirup
  • 1 teáskanál őrölt fahéj

Az almát reszeljük le és hagyjuk állni. Ereszt egy kevés levet. Adjuk hozzá a juharszirupot, fahéjat és kevergetve pároljuk át, mintha lekvárt csinálnánk.

Tegyük kisebb befőttes üvegekbe, zárjuk le és állítsuk a feje tetejére. 5 perc után hagyjuk száraz dunsztban kihűlni.

Szereted a kézműves szörpöket? Akkor készítsd el a sajátodat!

2014 július 31. | Szerző:

Közkívánatra, egy kis szörpológia. A saját készítés, mindig kenterbe veri a bolti ízét, ezt ne felejtsétek! Leírásomban próbálok az aktuális gyümölcskínálatnál maradni…

Málna. Én még korábban tettem el, amikor olcsóbb volt, most már aranyárban van, de ne hagyjátok ki, isteni! Legalább egy kisebb adagnyit.

Házi szörpök

 Áfonya, ribizli, és málna szörp

 

Vegyünk 1 kiló gyümölcsöt.

Mossuk meg alaposan és tisztítsuk meg a szárától (így legyen egy kiló) és tegyük egy nagyobb lábosba. Kézzel nyomkodjuk össze.(az áfonyát én inkább turmixoltam, mert eléggé fog, de a többi mehet kézzel)

Öntsük fel 8 dl vízzel és lefedve hagyjuk egy éjszakán át állni.

Másnap gézszerű anyagon keresztül öntsük át egy másik edénybe és hagyjuk, hogy a saját ütemében lecsöpöghessen.(Több óra is lehet ez a folyamat, úgyhogy érdemes részletekben hozzáönteni a gyümölcshúst, és addig mást csinálni! :-))

Ne nyomkodjuk (bár ezt nem nagyon állja meg az ember, pedig akkor zavaros lehet a lé).

Amikor lecsöpögött, keverjünk a gyümölcsléhez literenként 90 dkg cukrot és egy kiskanál citromsavat.

Tegyük ismét félre, amíg a cukor teljesen feloldódik benne. (Ez is eltarthat egy ideig, olykor érdemes megkeverni).

Töltsük tiszta üvegekbe, tetejére tegyünk alkoholba(pl. rum) mártott két réteg celofánt, a réteg közé szórjunk egy csipetnyi szalicilt, vagy  nátrium benzoát-ot.

Tipp: úgy is lehet, hogy kevés vízbe fololdunk fél kiskanál szalcilt, vagy tartósítót és abba mártjuk meg a celofánt.

Gumizzuk le és tegyük rá a kupakot is. (ha van)

A fenti mennyiségből kb.1,5 liter szörp lesz, a gyümölcs lédússágától függően.

A díjnyertes eperlekvár

2014 június 1. | Szerző:

Mivel most tényleg szuper olcsó az eper, nem lehet belőle idén sem kihagyni a lekvárfőzést. Készült már korábban levendulás, és bodzás ízesítésű, volt, hogy került bele bors és étcsoki is de van, hogy az egyszerű ízek olykor felül múlják, a flancos változatokat. Ez a klasszikus eperlekvár , a River Cottage-ből ismert Pam Corbin díjnyertes receptje alapján készült és tényleg isteni finom. Azóta nincs kalács, vagy croissant e nélkül a finomság nélkül!

 

Eperdzsem, River Cottage

Eperdzsem, River Cottage

 

Hozzávalók: 1 kg eper (Nekem 1,1 kg volt), 500 g cukor, 450 g befőzőcukor, 150 ml citromlé

Mossuk át alaposan az epret és szedjük le a csumáját.

Tegyünk 200 g epret és ugyanennyi cukrot egy lábosba, krumplinyomóval(vagy botturmix segítségével) pépesítsük és kezdjük alacsony hőfokon főzni. Amikor ez a massza felmelegedett, adjuk hozzá a többi epret. Gyakran kevergetve főzzük tovább, amíg forrni nem kezd. Ekkor tegyük bele a cukrot. Kevergessük és főzzük tovább, amíg a cukor teljesen felolvad. Mehet bele a citromlé is. Forraljuk még további 10 percig. Majd töltsük sterilizált üvegekbe.

Eperdzsem3

 

DIY: eperecet házilag

2014 május 23. | Szerző:

Hamarosan el is felejthetitek a balzsamecetet, ha rákaptok a házi készítésű eper-, vagy málnaecet ízére!

 

Eperecet házilag

Eperecet házilag

 

Csak pár éve kezdtem el gyümölcsecetet készíteni, kellett hozzá persze a River Cottage, és Pam Corbin, aki isteni lekvárokat készített Hughnak, és Hugh-gal (Hugh Fearnley-Whittingstall), az Ő befőzős könyvében olvastam először málnaecetről, meg is csináltam, majd polcra tettem, egy kicsit el is feledkeztem róla, aztán egyre több visszajelzés jött barátainktól hogy milyen isteni volt az a málnaecet és hogy idén is lesz-e? Lett hát, sőt epres változatban is elkészült, íme…ez is ugyanolyan finom, erőteljes epres aromával.

 

Eperecet

Hozzávalók:

500 g eper, 3 dl vörös borecet, cukor (3 dl gyümölcsecethez  250 g)

 

Mossuk meg az epret, tegyük egy befőttesüvegbe és öntsük fel az ecettel. Fakanállal nyomkodjuk össze a gyümölcsöt és lefedve érleljük 3-4 napig, minden nap kicsit megrázva.

Négy nap után szűrjük le (gézen csepegtessük le), nyomkodjuk ki alaposan az epret, majd a gyümölcsecetet forraljuk össze a cukorral .

Kicsit besűrűsödik. Amikor kihűlt töltsük üvegekbe, kamrapolcon tároljuk.

 

 

Akácvirág szörp

2014 május 12. | Szerző:

Ehető virágból különleges szörp. Megkezdődött a kamratöltögető szezon!

Imádom az akácvirág illatát és imádom a szirmait…eszegetni. Gyerekkoromban a játszóterünkön volt egy hatalmas akácfa, amit virágzása idején – mindenféle veszélyérzet nélkül – lelkesen megmásztuk és eszegettük róla az édeskés szirmokat. Most csak karnyújtásig jutottam és nővérem kertjéből egy vödörnyi akácvirág birtokosa lettem.

Akác1

Az eljárás a bodzaszörphöz hasonlatos, áztatás egy napig, citrom, és cukorral összefőzni.

Akác2

Hozzávalók:

15-20 akácvirág ág

2 liter víz

1,5 kg cukor

1 citrom karikára vágva

Tegyük a virágokat egy lábasba és öntsük fel vízzel.

Karikázzuk bele a megmosott citromot és letakarva pihentessük 24 órán át.

Másnap gézen szűrjük át, adjuk hozzá a cukrot és forraljuk fel.

Melegen töltsük sterilizált üvegekbe és száraz dunsztban tartósítsuk.

 

3 csatni a karácsonyi sült mellé

2013 december 22. | Szerző:

Imádom a csatnikat enni, főzni és ajándékozni. Enni, mert változatos és nem csak az indiai ételek étvágygerjesztője, de remekül passzol sült húsok mellé is. Ajándékozni, mert a környezetemben más nem igazán csinál ilyet.  És magamnak is, mert olyan jó, hogy be van spájzolva belőle három-négyféle is a kamrában.

Összeszedtem kedvenc publikált receptjeimet, hátha valaki kedvet kap hozzá, akár DIY ajándék gyanánt. Még elkészülhet!

 

Csipkebogyó chutney

 

Csipkebogyócsatni

450g csipkebogyó, 200 ml almabor ecet, 225g mazsola, áfonya vegyesen (de lehet csak mazsola is), 450g alma, hájától megtisztítva, feldarabolva, 2 kiskanálnyi reszelt gyömbér, 1 mokkáskanál őrölt kardamom, 1 kis darab csili, 225 g barna cukor, citrom, 1 evőkanál olaj

Előző nap:
Öntsük fel annyi vízzel a megtisztított csipkebogyót, amennyi ellepi. Forraljuk fel és gézzel kibélelt szűrőn csepegtessük le.
Másnap:
Csavarjuk jól ki belőle a levét, az utolsó cseppig! (Nem lesz túl sok elárulom. Nagyjából 2 dl.)
Ebből a nagy halmazból ki lehet válogatni néhány szebb, épp csipkebogyó héjat és majd a készülő csatnihoz adni.

Forrósítsunk fel 1 kanál olajat és pirítsuk meg rajta a csilit, adjuk hozzá a reszelt gyömbért, és az őrölt kardamomot. Az indiai konyhában ezt hívják csonsz késztésnek és minden hihetetlen rövid idő alatt (kb. 30 másodperc) lezajlik, nehogy a fűszerek megégjenek. Így viszont kinyerjük az aromátbelőlük . Most adjuk hozzá a feldarabolt almákat, az áfonyát, a barna cukrot az ecetet és gyakori kevergetés mellett főzzük puhára. A végefelé adjuk hozzá a csipkebogyólét.  Forraljuk össze és melegen öntsük üvegekbe.

Dunszt: újságpapírba csomagolni, és takarók alá bedugva, hagyni kihűlni.

 

Áfonyás, alma chutney

afonyaalmacsatni

Tavaly a Karácsonyi kollekció darabja volt, ajándéknak is szántam, illetve az ünnepi asztalra a pulykasült mellé.
Ezt az indiai ihletésű étvágygerjesztőt, akkor a makrobiotika “szabályai” szerint készítsem el, cukor helyett rizssziruppal és almaecettel. De mivel a rizsszirup nem mindenki számára elérhető (értsd: nem kapható mindenhol), nyugodtan beletehetünk 150-200 g barna nádcukrot!

Hozzávalók: 1 kiskanál kukorica olaj, 1 kg feldarabolt alma, 10 dkg aszalt áfonya, kb. 2/3 bögre rizsszirup 4 fej lila hagyma felszeletelve, 1 kiskanál reszelt gyömbér, csipetnyi fahéj, kb 0,5 dl almaecet.

1./ Egy csipetnyi olajon fonnyasszuk meg a hagymát, majd dobjuk rá az áfonya kivételételével az összes hozzávalót.
2./ Főzzük addig, amíg megpuhulnak, legalább 50 percig. Ekkor adjuk hozzá az áfonyát is. Főzzük még együtt vagy 15 percig. Ízesítsük kedvünkre, hogy kellemesen édes-savanykás ízt kapjunk.
3./ Még melegen töltsük sterilizált üvegekbe, és dunsztoljuk, így 6 hónapig biztosan eláll.

 

Narancsos, céklás chutney

Az idei év kedvence!

Céklacsatni 2

 

Hozzávalók:

(3 x 125 ml-es üveghez)

4 nagyobb cékla, 1 nagyobb alma (vagy 2 kisebb), 1 közepes vöröshagyma,1 narancs kifacsart leve, fél kiskanál őrölt fahéj, szegfűszeg, fél kiskanál koriandermag, 1,5 dl vörös borecet, 15 dkg kristálycukor, 5 dkg barna cukor

Hámozzuk meg a nyers céklákat és vágjuk fel gyufaszál vastagságúra.

Hámozzuk meg az almát és egy nagy lyukú reszelőn reszeljük át. Keverjük össze a céklát és az almát, majd adjuk hozzá az apróra vágott lila hagymát, öntsük hozzá a narancs kifacsart levét, és a vörösbor ecetet. Keverjük bele a cukrot, a fűszereket és egy óra alatt főzzük puhára.

Öntsük sterilizált üvegekbe, majd száraz dunsztba (újságpapírba csomagolni, majd takaróval lefedni) hagyjuk teljesen kihűlni.

Téli kollekció (1.) : Csipkebogyólekvár

2013 november 13. | Szerző:

Csipkebogyólekvár

Imádom a csipkebogyót. Mégis évekig kerültem a konyhai felhasználását. Valahogy úgy voltam vele, mint Siv Widerberger főhőse a Bélyeg c. versben:

“Bélyeget gyűjtöttem.
Papa hozott egyszer egy kilót.
Azóta nem gyűjtök bélyeget.”

Na most a bélyeget helyettesítsétek be csipkebogyóval, amiből anno, nagy  lelkesen lekvárt főztem: lecsipkedtem a végét (hát egy darabig eltartott az egy kilónál), meghámoztam (!) (ez is eltartott egy darabig),  és húsából készült a lekvár. Több órai előkészület, viszkető kezek, sűrű, ragacsos lekvár… No jó hír, hogy van ennél egyszerűbb megoldás is, amit már tavaly óta alkalmazok.
Zárójelben megjegyzem, hogy a csipkebogyó eme feldolgozási módja a forralás miatt sokat veszít c-vitamin tartalmából, viszont nagyon finom!

Csipkebogyólekvár

Csipkebogyólekvár3

Hozzávalók:

 

  • 450 g csipkebogyó
  • 2 nagy alma
  • 300 g cukor
  • 1 púpos kiskanál dzsemfix 2:1

Mossuk át a csipkebogyót és forraljunk fel 4-5 deci vizet. Ebből öntsük annyit a csipkebogyóra, amennyi ellepi  (kb. 3 dl). Főzzük fél óráig kábé, majd passzírozzuk át botturmix segítségével. Szitán hagyjuk a levét lecsöpögni.
Készítsünk almaszószt: Az almát hámozzuk meg és magháza nélkül szeleteljük fel. Egy deci víz hozzáadásával pároljuk puhára, majd törjük össze botmixerrel. Adjuk hozzá a cukrot és a csipkebogyó lecsöpögtetett levét. Keverjük össze és főzzük sűrűre! Öntsük sterilizált üvegekbe és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Borlekvár, céklás méz, parajdi só, avagy mi lesz az év gasztro-trendje?

2013 november 11. | Szerző:

Kóstoltatok már medve szalámit, szarvas sonkát, céklás mézet és rovásírásos betűtésztát? Nekem sikerült és mindössze a Kézműves Magyar Ízek vásárára kellett kilátogatni az elmúlt hétvégén.

Montázskézműves

Az ilyen jellegű esemény roppant nagy előnye hogy mindent egy helyen meg lehet vásárolni, nem kell keresztül-kasul beutazni az egész várost, és közvetlenül a termelővel beszélgetve sok érdekes dolgot meg lehet tudni magáról a termékről is. Az árakra azonban oda kell figyelni, mert nem mindenki adja „jó áron”(értsd: olcsóbban) portékáit a bótihoz képest.
Megosztok most néhány érdekes újdonságot, amivel a vásáron találkoztam és amely akár az ügyeskezű konyhatündéreknek ötletet is adhat majd a karácsonyi ajándékozáshoz.

Tokaj – Hegyaljai Bordzsem

Tokaji furmint és hárslevelű borból készítik, kb.5 órán át főzik, 7 főszerrel ízesítik és pektinnel sűrítik.

KézművesVásárGülBaba 008

Herbatea Manufaktra téli – karácsonyi kollekciója

 

  • Doromboló teakeverék: csipkebogyó, kardamom, bodza, gyömbér, szegfűszeg
  • Lélekmelegítő – a Doromboló párja mézben, azaz repce és akácméz keverékében érlelt téli fűszerkeverékek,

és az újdonság, a

  • Vörös cékla mézben: a cékla jótékony hatása jól ismert: májvédő, vesevédő, méregtelenítő, tumorsejtek gátlása és nagyon jó antioxidáns. Javasolt fogyasztani magában, vagy egy kanálnyi mennyiséget egy kisebb pohár langyos vízben feloldva és máris kész a rostban gazdag ital.KézművesVásárGülBaba 016

Medveszalámi

Létezése meglepő, megdöbbentő és nagyon finom. Egy Székelyudvarhely mellöli (Ivó) vadfelhúsfeldolgozó üzem hozott néhány különleges kóstolót a Vásárra, úgy mint, szarvas szalámi,  sonka, vadhúsból készült bajor kolbászhús és mellé a medveszalámit. Azt tudtam, hogy a medve védett állat, de a cég az elszaporodott, a felesleges vadászokkal kilövetett állomány húsát dolgozz fel. A Karl May-féle indiánregányekből jól ismert zamatos medvetalp, pedig leginkább a kilővő vadász trofeája lesz!

Bocs, a kép minőségéért!

Bocs, a kép minőségéért!

 

Parajdi só

Még a római birodalomban kezdték kitermelni. Az  étkezési só mellett van fürdősó, gyógysó változata is.
A sót zárt módszerrel bányásszák, adalékanyag mentes, nincs tapadásgátló, fehérítő adalékanyag benne. 15-20 %-al magasabb is a sóértéke. (Biotermékeknél is gyakran ezt használják.) Van fűszersó és füstölt só változata. Ez európában egyedülálló. Egy hétig füstölik bükkfa füsttel.

parajdi



Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!