Kakaós teakenyér és egy titkos hozzávaló

2013 november 28. | Szerző:

 

Cukkinissüti 2

No ez még nekem is újdonság volt, hogy a cukkini hogyan is szerepel majd egy édességben? Mennyire is  lesz ehető? Olvastam már a fanyalgókat és hallottam lelkes rajongókról. A kiványcsiág hajtott, és nekem ízlett! A tésztája ízre, állagra kellemes, puha, a csokikrém a tetején pedig még jobban feldobja.  Az iskolás persze megneszelte, hogy valami zöldségféle van benne (mert ugye a cél az lenne, hogy minél több zöld – séget csempésszek a tányérjára), a kicsi viszont vissza-visszajárt rá.

(Bento-ügyben üzenem az érdeklődőknek, hogy még mindig csomagolok reggelente lelkesen, de újdonság mostanában nem nagyon került a dobozba (a szokásos:gyümi, müzliszelet, sajtos cracker, mini joghurt) , ezért nem örökítettem meg, de amint lesz fejlődés jelzem!)

 

Kakaós, cukkinis teakenyér

 

20 dkg liszt

fél kiskanál szódabikarbóna

fél kiskanál sütőpor

fél kiskanál só

4 evőkanál keserű kakaópor

1 kiskanál fahéj

1 cukkini (kb. 20 dkg)

1 kis doboz (150 g) joghurt

1 tojás

150 ml olaj

15 dkg cukor (fele lehet barna cukor)

 

A krémhez:

10 dkg puha vaj

3-4 evőkanál porcukor

2-3 evőkanál keserű kakaópor

 

acukkinissüti

Hámozzuk meg a cukkínit és reszeljük le.

Egy tálba dolgozzuk össze a száraz hozzávalókat, a lisztet a kakaóporral, a sütőporral, a szódabikarbónával, a fahéjjal és a sóval.  Egy másik edényben keverjük össze a tojást az olajjal, a joghurttal és a cukorral. Adjuk hozzá a lereszelt cukkínit. Forgassuk össze a száraz anyagot a joghurtos, tojásos masszával. Öntsük egy hosszúkás, sütőpapírral bélelt sütőformába és süssük kb. 35 percig, kb. 170 fokon.

Amikor kihűlt kenjük meg a tetejét kakaós, vajas krémmel. Ehhez dolgozzuk össze a puha vajat a kakaóporral és a porcukorral.

Oreo keksz, házilag

2013 november 24. | Szerző:

 

Oreokeksz 1

Az adventi időszak közeledtével beköszöntött hozzánk a kekszes időszak. Lelkesen gyúrjuk, nyújtjuk, szaggatjuk, sütjük, ragasztjuk lekvárral stb, a sok kicsi apró süteményt, hogy a kekszes fémdobozok megteljenek és folyamatosan tele legyenek. (A királyi többes pedig azért mert sulissá cseperedő lányom is besegít, igaz ilyenkor a nyers alaptészta is csipegetés áldozata lesz.). Ez a kakaós keksz nagyon finom lett, könnyedén összedobható  a tésztája,  bár a vajas, tejes krém miatt hűtőbe érdemes tárolni.

 

Oreo keksz

 

Oreokeksz 2

Hozzávalók:

20 dkg finom liszt, 8 dkg keserű kakaópor, fél kiskanál sütőpor, 1 kiskanál szódabikarbóna, 10 dkg porcukor, 15 dkg puha vaj, 1 tojás

A krémhez: 10 dkg puha vaj, 6-8 evőkanál porcukor (lehet még több is, ízlés szerint) 2-3 evőkanál felforralt és már kihűlt tejszín

A tésztához keverjük krémesre a vajat a cukorral, majd adjuk hozzá a tojást. Forgassuk össze a sütőporral, szódabikarbónával, kakaóporral elkevert liszttel.

Tegyük a hűtőbe egy fél órára (legalább) ezt a masszát, majd porcukorral megszórt munkalapon nyújtsuk ki, és valamilyen kerek formával szaggassuk ki. Előmelegített sütőbe süssük 7 percig. Tovább ne, mert kemény lesz.

A krémhez keverjük össze a puha vajat a porcukorral, lazítsuk egy-két kanál tejszínnel. Tegyük hűtőbe dermedni.

Oreokeksz 3

Ezzel a krémmel ragasszunk össze két kakaós korongot.

Barátkozom az amaránttal: amarántos csokipuding

2013 november 21. | Szerző:

2AmarantosPuding

Barátkozom az amaránttal.  És próbálom a családomat is hozzászoktatni, leginkább persze rejtett formában. Ideje volt hát túl lépni a levesbetét és a reggeli édes kása állapotán, ezért külön örültem, az nlc felkérésének, mert agyalhattam, hogy mibe is teszem majd bele…és látni, hogy a sor korántsem áll meg 3 receptnél.

Ezt a pudingot talán kezdő amarántosoknak ajánlanám, a csoki és a fahéj nagyon jól illik hozzá és kicsit rejtve van benne az amaránt karakteres íze. Mert azért tagadhatatlan, hogy van egy kissé fanyarabb, talán a dióra emlékeztető “mellék” íze, amit nem mindenkinek könnyű megszokni.

Ez most a hedonista változat habtejszínnel, porcukorral, de nyugodtan lecserélhető a tejszín kókusztejre, mandulatejre, a cukor pedig mézre, kókuszcukorra, agave szirupra!

 

Amarántos csokipuding

 

3AmarantosPuding

Hozzávalók 2-3 főre:

2/3 bögre pattogtatott amaránt (kb 150 ml), ugyanannyi víz, 250 ml habtejszín, 100 g étcsokoládé, 1-2 evőkanál porcukor, 1 kiskanál őrölt fahéj, 1 tojás sárgája, 1 kiskanál étkezési keményítő.

Az amarántot öntsük fel a vízzel (1,5 deci) és főzzük addig, míg a víz nagy része elpárolog belőle, és kásaszerűen besűrűsödik. Ekkor adjuk hozzá a habtejszínt, majd amikor már langyosodik akkor a darabokra tördelt étcsokit, cukrot és fahéjat. Forraljuk fel és sűrítsük egy tojás sárgájával és az étkezési keményítővel. Amikor besűrűsödött vegyük le a tűzről, hagyjuk langyosra hűlni, töltsük tálkákba és tegyük hűtőszekrénybe.

 

1Amarantospuding

Mandarinos, csokis mini kuglófok

2013 november 18. | Szerző:

GörögKuglóf 1

Kekákia me giaoúrti.

Ez így gondolom nem sokat mond, de sejtelmesen hangzik, amolyan könnyű, kevert joghurtos tésztareceptet takar, egyenesen hellén földről.  Ha pedig azt mondanám hogy muffin tészta, akkor lehet, hogy úncsi lenne, mert a muffin korszakon már rég túl vagyunk. Az eredetileg narancsos verzióba most mandarin került, ez volt ugyan is itthon. A sok csokis desszert után (és a hétvégi szülinapi csokitorta után) kellett valami más…amibe azért dafke belekerült néhány  csokidarabka is. Mert a leszokást is fokozatosan kell(ene) kezdeni.

Nagyjából annyi ideig tart kikeverni is, míg elmesélem:

Mandarinos, csokis mini kuglófok

(Kekákia me giaoúrti)

 

GörögKuglóf 2

Hozzávalók:

  • 150 g (1 doboz) joghurt
  • 150 g cukor
  • 3 tojás
  • 2 mandarin kifacsart leve (eredetileg 1 narancs leve és reszelt héja)
  • 200 g liszt
  • 1 púpos kiskanál sütőpor
  • csokidarabkák

 

1./ Keverjük össze a tojásokat a cukorral és a joghurttal. Adjuk hozzá a mandarin kifacsart levét. Szitáljuk hozzá a sütőporos lisztet. Szórjuk bele a csokidarabkákat.

2./ A kuglófformákat kenjük ki vajjal, szórjuk meg liszttel és töltsük háromnegyed részéig. Süssük 15 percig.

Téli kollekció (1.) : Csipkebogyólekvár

2013 november 13. | Szerző:

Csipkebogyólekvár

Imádom a csipkebogyót. Mégis évekig kerültem a konyhai felhasználását. Valahogy úgy voltam vele, mint Siv Widerberger főhőse a Bélyeg c. versben:

“Bélyeget gyűjtöttem.
Papa hozott egyszer egy kilót.
Azóta nem gyűjtök bélyeget.”

Na most a bélyeget helyettesítsétek be csipkebogyóval, amiből anno, nagy  lelkesen lekvárt főztem: lecsipkedtem a végét (hát egy darabig eltartott az egy kilónál), meghámoztam (!) (ez is eltartott egy darabig),  és húsából készült a lekvár. Több órai előkészület, viszkető kezek, sűrű, ragacsos lekvár… No jó hír, hogy van ennél egyszerűbb megoldás is, amit már tavaly óta alkalmazok.
Zárójelben megjegyzem, hogy a csipkebogyó eme feldolgozási módja a forralás miatt sokat veszít c-vitamin tartalmából, viszont nagyon finom!

Csipkebogyólekvár

Csipkebogyólekvár3

Hozzávalók:

 

  • 450 g csipkebogyó
  • 2 nagy alma
  • 300 g cukor
  • 1 púpos kiskanál dzsemfix 2:1

Mossuk át a csipkebogyót és forraljunk fel 4-5 deci vizet. Ebből öntsük annyit a csipkebogyóra, amennyi ellepi  (kb. 3 dl). Főzzük fél óráig kábé, majd passzírozzuk át botturmix segítségével. Szitán hagyjuk a levét lecsöpögni.
Készítsünk almaszószt: Az almát hámozzuk meg és magháza nélkül szeleteljük fel. Egy deci víz hozzáadásával pároljuk puhára, majd törjük össze botmixerrel. Adjuk hozzá a cukrot és a csipkebogyó lecsöpögtetett levét. Keverjük össze és főzzük sűrűre! Öntsük sterilizált üvegekbe és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Borlekvár, céklás méz, parajdi só, avagy mi lesz az év gasztro-trendje?

2013 november 11. | Szerző:

Kóstoltatok már medve szalámit, szarvas sonkát, céklás mézet és rovásírásos betűtésztát? Nekem sikerült és mindössze a Kézműves Magyar Ízek vásárára kellett kilátogatni az elmúlt hétvégén.

Montázskézműves

Az ilyen jellegű esemény roppant nagy előnye hogy mindent egy helyen meg lehet vásárolni, nem kell keresztül-kasul beutazni az egész várost, és közvetlenül a termelővel beszélgetve sok érdekes dolgot meg lehet tudni magáról a termékről is. Az árakra azonban oda kell figyelni, mert nem mindenki adja „jó áron”(értsd: olcsóbban) portékáit a bótihoz képest.
Megosztok most néhány érdekes újdonságot, amivel a vásáron találkoztam és amely akár az ügyeskezű konyhatündéreknek ötletet is adhat majd a karácsonyi ajándékozáshoz.

Tokaj – Hegyaljai Bordzsem

Tokaji furmint és hárslevelű borból készítik, kb.5 órán át főzik, 7 főszerrel ízesítik és pektinnel sűrítik.

KézművesVásárGülBaba 008

Herbatea Manufaktra téli – karácsonyi kollekciója

 

  • Doromboló teakeverék: csipkebogyó, kardamom, bodza, gyömbér, szegfűszeg
  • Lélekmelegítő – a Doromboló párja mézben, azaz repce és akácméz keverékében érlelt téli fűszerkeverékek,

és az újdonság, a

  • Vörös cékla mézben: a cékla jótékony hatása jól ismert: májvédő, vesevédő, méregtelenítő, tumorsejtek gátlása és nagyon jó antioxidáns. Javasolt fogyasztani magában, vagy egy kanálnyi mennyiséget egy kisebb pohár langyos vízben feloldva és máris kész a rostban gazdag ital.KézművesVásárGülBaba 016

Medveszalámi

Létezése meglepő, megdöbbentő és nagyon finom. Egy Székelyudvarhely mellöli (Ivó) vadfelhúsfeldolgozó üzem hozott néhány különleges kóstolót a Vásárra, úgy mint, szarvas szalámi,  sonka, vadhúsból készült bajor kolbászhús és mellé a medveszalámit. Azt tudtam, hogy a medve védett állat, de a cég az elszaporodott, a felesleges vadászokkal kilövetett állomány húsát dolgozz fel. A Karl May-féle indiánregányekből jól ismert zamatos medvetalp, pedig leginkább a kilővő vadász trofeája lesz!

Bocs, a kép minőségéért!

Bocs, a kép minőségéért!

 

Parajdi só

Még a római birodalomban kezdték kitermelni. Az  étkezési só mellett van fürdősó, gyógysó változata is.
A sót zárt módszerrel bányásszák, adalékanyag mentes, nincs tapadásgátló, fehérítő adalékanyag benne. 15-20 %-al magasabb is a sóértéke. (Biotermékeknél is gyakran ezt használják.) Van fűszersó és füstölt só változata. Ez európában egyedülálló. Egy hétig füstölik bükkfa füsttel.

parajdi

Levesszezonban: magyaros gombócleves

2013 november 7. | Szerző:

gombócleves

Azt ugyan nem tudom, hogy ezek a gombócok-e azok a bizonyos “szopott gombócok”, amit szólásként használunk,de  tény, hogy egykoron a kunsági gombóclevest hívták szopott gombóc levesének, de az burgonya nélkül lisztből, zsírból, petrezselyemből összegyúrt gombócokat tartalmazott. Az utóbbi évek nagy kedvence lett nálam ez a leves, ami a férjemmel együtt érkezett az életembe. Az ő családi receptjük volt ugyanis, mi ilyent nem ettünk. Egyszerű és laktató. Melengető és selymes. Ebben a hűvös időben kifejezetten gyógyhatású is amint a hagyma és a krumpli ízei összeérnek.

Gombócleves

Hozzávalók:
2 evőkanál olaj, 1 fej vöröshagyma, fél zöld paprika, szárzeller, fél csokor petrezselyem, , só, bors, örölt pirospaprika
50 dkg burgonya, kb. 12, 5 dkg liszt, 1 tojás

A megtisztított burgonyát vágjuk nagyobb darabokra és főzzük sós vízben puhára.  Mikor megfőtt törjük át és hagyjuk kihűlni. Keverjük hozzá a lisztet és a tojásokat. Gyúrjuk össze és pihentessük.  Diónyi gombócokat formázzunk belőle.
Kevés olajon dinszteljük meg a felaprított hagymát. Adjunk hozzá zöld paprikát, piros paprikát, szárzellert, vékonyra felszelve  és pároljuk puhára. Mehet hozzá a petrezselyem felaprított zöldje is. Mikor megdinsztelődött ez az alap, engedjük fel hideg vízzel (kb. 1,5 liter), sózzuk, borsozzuk és ízesíthetjük kevés vegetával. Hagyjuk felforrni, majd kb. 8 perc után főzzük bele a gombócokat és várjuk meg, míg feljön a leves tetejére.

Címkék: ,


Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!