Estia Gyradiko: görögországi kóstoló

2013 augusztus 28. | Szerző:

 

 

Montázs

Mitől lesz igazán görög a tzatziki?

Görögországi nyaralás íz élményeire vágyakozva sokan megpróbálkoztak már néhány jellegzetes hellén étel rekonstruálásához, mégsem köszönt vissza a várt ízvilág a tányéron! A titka talán az, hogy egy görög ételhez igen is kellenek a görög alapanyagok, a hagyma, fokhagyma, ami  nem olyan erős odaát, mint itthon, kell az  aromás szárított fűszer, a testes, házi olivaolaj, a zsíros görög joghurt stb. is  Az említett tzatzikiba a szárazföldön bazsalakom kerül bele, Athén környékén kapor és oregáno, Cipruson menta. – vázolja fel a görög konyha jellegzetességeit Ghavrilos Arghyropoulos a Gyradiko tulajdonosa, új, pesti oldalon található éttermének egyik nyitó vacsoráján.

A pünkösdfürdői görög kisvendéglő 14 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit – egy beton buszmegálló helyén, két három évente mindig fejlődve, terjeszkedve és igazodva , egyre növekvő vendégek igényeihez – most pedig megszületett nagytesója a pesti oldalon.

Ezt a különleges, mégis egyszerű és változatos gasztronómiát – amelyet három tájegység határoz meg;  a szárazföldi, a szigetvilág konyhája és a kis-ázsiai – szeretné majd Ghavrilos Arghyropoulos bemutatni, olykor tematikus, tájegységekre lebontott esteket is tartva  itt, a Victor Hugo utcában nyílt tágas, családias Estia Gyradikoban.

Ghavrilos ételei leginkább a kis-ázsiai görög konyhát képviselik, mivel  nagyapja 1922-ig Konstantinápolyban él, onnan költözött át Athénbe.

A tulajdonos hitvallásának megfelelően az alapanyagok többsége továbbra is Görögországból érkezik: az oliva bogyó és olaj Kalamata mellől, az üdítőitalok, de még a pita is a szárazfödről, a feta sajt Leszbosz szigetéről, a fűszerek többsége pedig Krétáról.

Ennek alapján készült egy, a görög konyha változatosságát bemutató vacsora-es a következő fogásokkal:

 

  • Görög kolbászkülönlegesség
  • Htipiti, azaz pikáns fetakrém pitával
  • Frissen sütött, meleg cukkini, padlizsán és paprika fokhagymás joghurtágyon
  • Görög húsgolyók
  • Olívabogyó-válogatás
  • Spenótos-póréhagymás-fetasajtos rétes
  • Spenótos kritaraki – színes rizsszemtészta spenóttal és görög sajttal
  • Vörösboros sertésragu
  • Olivabogyós csirkeragu
  • GYRADIKO saláta
  • Joghurt mézzel és dióval, görögdinnye, joghurtos-citromos mousse

Hideg előétel-tál:

Estia Gyradiko-hidegelőétel2

Meleg előétel-tál:

Estia Gyradiko- meleg előétel2

Főétel-tál:

Estia Gyradiko-föétel2

Desszert:

Estia Gyradiko-desszert2

Málnás túrótorta

2013 augusztus 15. | Szerző:

 Túrótorta34

Málna-túró-mascarpone, igazán kellemes kombináció együtt. Amikorra már telítődtem a fajsúlyos vajkrémes süteményekkel, akkor ilyen sütivel könnyítek a gyomromon…A málna idény szerint lecserélhető szederre, vagy áfonyára. A túró az marad túró, nem nagyzolok a ricottával! 🙂

Málnás túrótorta

 

Hozzávalók a krémhez:

25 dkg túró

25 dkg mascarpone

2 dl édesített cukrászhab

1 kiskanál habfixáló

kb. 5 evőkanál porcukor

25 dkg málna

piros tortazselé

 

A piskótához:

4 tojás,

20 dkg liszt,

18 dkg cukor

60 ml olaj

60 ml víz

TúrotortaSzelet

 

A piskótához a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéket pici sóval kemény habbá verjük. A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük. Ehhez adagoljuk a felvert tojáshabot, majd adagonként hozzászitáljuk a lisztet, hozzáöntjük az olajat és a vizet.Előmelegített sütőben, kb 25 perc alatt megsütjük (22 centis tortaforma).

Keverjük össze a túrót a mascarponéval, majd a habfixáló hozzáadásával verjük fel kemény habbá a cukrászhabot. Forgassuk össze a kétféle krémet és ízlés szerint adjunk hozzá 4-5 evőkanál porcukort.

A kihűlt piskótát vágjuk félbe, kenjük meg a krém felével, szórjunk rá málnaszemeket. Fedjük be a másik piskótalappal és tetejét, oldalát kenjük be a túrókrémmel. Díszítsük málnaszemekkel és öntsük a tetejére a vízzel felforralt, tortazselét. Néhány órára hűtsük be és úgy fogyasszuk.

Túrótorta2 004

Levendulás csokifagylalt

2013 augusztus 9. | Szerző:

csokislevfagyi 001

Az utóbbi években Balatonfüred és Tihany hatalmas levendula lázban ég, nincs olyan cukrászda, amelyik ne készítené el belőle a saját verzióját. Kósoltam a Bergmannál gyümölcsöset, a Kedvesben pedig a az étcsokisat. Na ez utóbbit próbáltam idehaza rekonstruálni. Ez csokisabb lett, az eredeti inkább keserűbb volt. Mind a kettőt imádtam!

 

Hozzávalók:   3 dl habtejszín,  2 dl tej, 150 g étcsokoládé,  3tojás sárgája, kb.8-10 dkg kristály cukor. 1 kiskanál levendulavirág, 1 kiskanál levendulaszirup

A tejszínt és a tejet lassú tűzön melegítsük fel, közben áztassuk benne a levendula virágait is. Tördeljük bele az étcsokit és olvaszuk fel.  A tojások sárgáját keverjük krémesre a cukorral, majd adjuk hozzá a langyos csokis tejszínt. Tegyük vissza a tűzre és főzzük sűrűre. Hűtsük le a masszát, adjuk hozzá a levendulaszirupot és tegyük a hűtőszekrénybe egy-két órára.
Öntsük át a fagyigépbe, fél óra kevergetés után mehet a tárolódobozba és a mélyhűtőbe.



Archívum

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!