Görög pörkölt, zöldbabbal
2013 június 17. | Szerző: marmalade
Nem túl tolakodóan, de talán a paradicsom és a babérlevél teszi könnyeddé ezt a görögös pörköltet? Még a nagy melegben is jól esik fogyasztani, tésztával, vagy csak úgy kenyér kíséretében. Ez utóbbi kifejezetten jól jön a szaft tunkolásához!
Görög zöldbabos pörkölt (πράσινα φασόλια και το χοιρινό κρέας)
- 50 dkg sertéshús ( lapocka)
- 1 közepes hagyma, nagyobb kockáravágva
- 3 gerezd fokhagyma, megtisztítva, kicsit összetörve
- 2 babérlevél
- 2-2 darab boróka bogyó, illetve szegfűbors
- 1 dl vörösbor
- 1 doboz hámozott paradicsom konzerv (kb 450 g)
- 3-4 maroknyi zöldbab (francia bab)
- 1 csokor petrezselyem, felaprítva
- só és frissen őrölt bors
- olívaolaj
Kevés olajon pirítsuk meg a felkockázott húst. Adjuk hozzá a hagymát, fokhagymát, sót, borsot, babérlevelet, borókát és szegfűborsot. Pároljuk együtt néhány percig majd öntsük fel a borral. Ha elpárolgott adjuk hozzá a paradicsomkonzervet és öntsük fel kb 1 dl vízzel. Néhányszor keverjük át és hagyjuk fedő alatt rotyogni, főni. Ha szükséges kicsi vizet még önthetünk alá. Nagyjából fél óra után hozzáadhatjuk a zöldbabot is, fedő alatt főzzük puhára a pörköltet. Tálaláskor hintsük meg petrezselyemmel.
Én kicsi csövestésztát főztem hozzá, de kenyér is jól illik mellé, különösen a tunkoláshoz.
Apró török csemege: Sekerpare madeleine
2013 június 14. | Szerző: marmalade
A sekerpare a kedvenc török sütim! Grízes, mézes szirupban tocsogó korongok. Régóta kísérletezem otthoni előállításával. Receptlelőhellyel nem volt gondom, hisz a neten van belőle angol, török nyelven bőven, de valahogy sohasem sikeredett olyanra, mint a körúti Szerájban.Vagy nem volt túl búzadarás, vagy összefolyt a diónyi méretű tészta egy összefüggő masszába. Aztán jött egy kósza gondolat, és előkerült a parkolópályán levő madleine forma. A recept pedig tökéletes!
…És ne feledkezzetek el a nyereményjátékról!
Sekerpare madeleine
vagyis madeleine török módra…
Hozzávalók 24 darabhoz: 1 bögre porcukor, 1 bögre búzadara, 3 evőkanál liszt, 1 bögre puha margarina, 1 kiskanál sütőpor, 2 tojás
A sziruphoz: 1 bögre kristálycukor, 1 bögre víz, fél narancs leve
eszköz: 3 decis bögre, nagy madeleine sütőforma
1./ Készítsük el a szirupot a hozzávalók összefőzésével. Amikor forr és sűrű, tegyük félre.
2./ A tojásokat keverjük habosra a cukorral, majd adjuk hozzá a margarint, a búzadarát és sütőporral elkevert lisztet.
3./ Kanalazzuk a kivajazott, lisztezett madeleine formába és forró sütőben süssük. Kb. 10-12 perc alatt elkészül.
4./ Tegyük jénai tálba a sütiket és öntsük rá a szirupot.
Korfu, nyereményjátékkal
2013 június 14. | Szerző: marmalade
Nagyon örülök, hogy sokán lájkolják a Marmalad jegyzete Facebook oldalát és köszönetképpen szeretnélek meglepni benneteket. Egész pontosan majd azt, akit június 30-án a FB lájkolók közül kisorsolunk. A nyeremény egy görög ajándékcsomag: egy Korfu útiköny és delikát (görög tea, olíva stb.) finomságok lenne.
Nehéz elmondani, hogy mitől kerül az ember egy ország, egy sziget vonzásába. Én hamar görög rajongó lettem, de nem tudnám megmondani hogy mitől is. A gyönyörű és tiszta és hihetetlen kék tengertől? Az első korty édes mazsolabortól (amiből aztán egyből 5 üveggel is cipeltem haza), a fűszeres és laktató és olcsó gyrostól? Cafesz Frappé? Muszaka? A ciripelő kabóczák? Az a tudat, ha görögbe megyek tuti mindig jó idő lesz? Sok szigeten voltunk már, és mindegyikre visszavágyom. Az a hely, amelyik viszont többször az utamba került, az Korfu szigete volt. Néhány éve egy úti könyv is készült róla, amit most beteszek a nyerménycsomagba.
Addig is, most néhány fotó Korfuról, görög receptek pedig folyamatosan.
Apartman-kaja (1): Gombás linguine tészta
2013 június 10. | Szerző: marmalade
Nem csak nyaralás alatt van igénye az embernek egy gyors ebédre, jól jön az a sietős, dolgos hétköznapokra is. Míg kifő a linguine tészta (ami lehet az én olvasatomban még spagetti, vagy tagliatelle), megpárolódik a vöröshagymára, kevés fokhagymára ágyazott csiperke gomba is. (Arra azért ügyelni kell, hogy a gombának legyen egy kis szaftja, ha elpárologna, akkor kevés vízzel pótoljuk. )
Tipikus mediterrán fűszerek illenek hozzá, mint az oregánó, kakukkfű, majoranna. És persze egy csipetnyi só, bors. Legvégül egy fél csokor felaprított petrezselyemmel összeforgatva.
Gyógyító zen leves
2013 június 6. | Szerző: marmalade
Az emberi szervezet jelez, ha megérett a változásra. Hogy ideje lenne már valami hipper egészséges élelmiszert is bevinni. Nálam ez a jelzés legutóbb egy kiadós gyomorrontással jött, és egyúttal el is vitte a kedvem a hústól, tejtől. Legalábbis egy időre. Amire viszont nagyon vágytam az a miso leves volt. Lényegében egy egyszerű zöldségleves, és a miso édeskés íze. Nagyon egészséges, a makrobiotikus táplálkozás alapétele.
Hogy őszinte legyek életem első miso levesén engem is csak ez a tudat segített át (hogy milyen egészséges), annyira szokatlan volt az íze. Aztán egyre többször megkívántam (főleg, amikor influenzától legyengült állapotomban voltam), most pedig a lábadozó gyomrom is kifejezetten vágyakozik rá.
Zen miso leves
A legjobb benne az, hogy a felhasznált zöldésgektől függően változatosan lehet elkészíteni. Az alap nálam a vöröshagyma-sárgarépa-fehérrépa- szárzeller volt most. Sajnos shiitake gomba elfogyott, pedig jól illik bele, hiányzott is most az én ízérzékelésemből.
- Mindegyik zöldségből vegyünk egy-egy darabot szeleteljük fel és főzzük meg levesnek.
- Amikorra a zöldségek megpuhultak jöhet bele a miszó paszta (én árpa misot használok, ez a mugi miso), ebből 1 kanálnyi. Ezt a leves főzővizével higítsuk és így keverjük bele a levesbe. De már ne főzzük tovább. Amikor buborékolni kezd – úgy 40 másodperc után – kapcsoljuk le a gázt.
- Tálaláskor apróra vágott újhagymával szórjuk meg.
Néhány szóban a misoról
A miszó erjesztett szójababból és tengeri sóból készült paszta, amelyet néhány hónapig, vagy akár évekig érlelnek. De van olyan fajtája is, amelyik árpát, vagy barnarizst is tartalmaz.
A világosabb színű miszó, a rövidebb érlelési idejű, kevesebb sót tartalmaz. A sötétebb miszó hosszabb érlelési idővel rendelkezik, a gyógyító makrobiotikus étrendekbe is ezt a fajtát szokták előírni. Fogyasztásra legjobb a legalább 2 éves érlelési idővel rendelkező miszó. Én személy szerint a árpa miszót szeretem a legjobban.
Általában 4 féle miszó található a bió illetve ínyencboltokban;
- Genmai miszó: barnarizses, fogyasztása egész évben ajánlott.
- Hatcho miszó: Sötét színű, fogyasztása főleg a hűvösebb, téli időszakban ajánlott. Rendkívül finom levesbe, vagy halakhoz. (Igen, a makrobiotika alkalmanként megengedi a halfogyasztást is!)
- Kome miszó: fehér rizsből készül, színe is fehér. Rövid érlelési idejű. Idehaza talán a legritkábban kapható. Íze is sokkal édeskésebb, főleg saláta szószok, öntetek, krémek összeállításánál érdemes használni.
- Mugi miszó (a képen): Árpát is tartalmaz. Gyógyító hatású. Fogyasztása egész évben ajánlott.
„Tiszteld a miszót!” – mondta egyik tanító mesterem és ez alatt azt értette, hogy csak kizárólag fa evőeszközzel nyúljunk bele a pasztába. A miszó fogyasztásával hatásosan megtisztíthatjuk szervezetünket a káros fémlerakódásoktól, ne sértsük meg azzal, hogy fém vagy aluminium kanállal nyúlunk hozzá.
A miszót mindig utoljára adjuk az ételhez. Kevés vízzel felhigítjuk, szószhoz, leveshez öntjük és éppen csak 20-30 másodpercig főzzük, amikor elkezd belül bugyogni és már el is zárjuk alatta a gázt.
Indiai kókusztejes csokipuding
2013 június 4. | Szerző: marmalade
Fázom. Valami csokisra, krémesre vágyom! Előkerül egy régi recept a (blog)fiókból. Ha már bűnösen édesszájú vagyok, ez legalább egészséges!
Ennél a csokis pudingnál az alap a kókusztej, édesítésnek rizsszirup, minél nagyobb kakaótartalmú étcsoki, fűszernek őrölt kardamom, és vanília esszencia. A végeredmény krémes és isteni 5 perces desszert tej, tojás és cukor nélkül!
A rizssziruptól pedig nem kell megijedni, szabadon helyettesíthető mézzel!
Indiai kókusztejes csokipuding (vegan)
Hozzávalók:
- 400 g kókusztejkonzerv,
- 100 g étcsokoládé,
- 4 evőkanál rizsszirup (vagy agave),
- 1 evőkanál kukoricakeményítő,
- 1 kiskanál őrölt kardamom,
- 1 kiskanál vaníliaesszencia.
1. Egy lábosba forraljuk fel a kókusztejet. Olvasszuk fel benne az étcsokoládét, adjuk hozzá a kukoricakeményítőt, a kardamomot és a vaniliát. Hagyjuk besűrűsödni és vegyük le a tűzről.
2. Turmixoljuk össze és töltsük tálkákba.
3. Tálalásig néhány órára tegyük hűtőszekrénybe.
Gasztroutazás Tihanyba és 7 levendulás recept!
2013 június 20. | Szerző: marmalade
Miért is álmodoznánk Provence-ról, ha nekünk is van olyan csodálatos levendula mezőnk, amelynek látványa és a környéket belengő illatfelhő lenyűgözi az arra járókat!
Gyerekkoromban sokat nyaraltam Füred környékén, ilyenkor mindig felkerestük a Tihanyi-félszigetet is, de valahogy az ott termesztett levendula, csak az utóbbi években mászott bele a tudatomba. Pedig a levendula évszázadok óta fontos és kiemelt szerepet játszik Tihany életében, a jelképévé is vált. Termesztésének és feldolgozásának jeles hagyományai vannak. Szóval Tihanyt még a tulsú partról is érdemes felkeresni (még akkor is, ha a palacsintát és a lángost néhány helyen pofátlanul magas áron kínálják), szombatonként biopiac, kézműves kirakodovásár pedig egész nyáron.
Most viszont Levendula! Június 21-tól 23-ig tart a Tihanyi Levendula Fesztivál. Lesz népművészeti kirakodóvásár, kézműves játszóház,, ahol elsősorban a levendula feldolgozásának különböző módjai ismerhetők meg. A Fesztivál fénypontja a levendula-aratás, amely során bárki kipróbálhatja ezt a munkát is. Minden, ami levendula: tájékoztatás a tihanyi levendulatermesztésről, lepárlás, ajándékkészítés. (Levendula Ház Látogatóközpontban., ez utóbbi július 5-ig tart)
Mi készülhet levendulából?
Levendulás eperlekvár
Hozzávalók:
1./ Az epret mossuk meg, keverjük össze a kétféle cukorral és a levendula ággal egy éjszakán át érleljük.
2./ Másnap vegyük ki belőle a levendula ágat és forraljuk össze a cukros epret. A keletkezett habot kanalazzuk le róla.
3./ Botmixerrel pürésítsük (érdemes néhány épp darabot meghagyni).
4./ Amikor már sűrű, akkor töltsük sterilizált üvegekbe.
Levendulás porcukor
Daráljunk össze 2 evőkanál szárított levendulát kb. 2/3 bögre kristálycukorral.
Limonádé (klikk a receptért)
akkor, ha nincs levendulaszirupod
vagy
Levendulaszirup (szörphöz, limonádéhoz) (klikk a receptért)
Levendulazselé (klikk a receptért)
Levendulazselé
Sütemények
(Legújabb kedvenceim.)
Levendula szederrel:
Levendula cseresznyével (vagy meggyel):
Oldal ajánlása emailben
XHasonló bejegyzések: