Tabbouleh (libanoni bulgursaláta)
2007 július 23. | Szerző: marmalade
Nagy melegben gyakran
helyettesíti a köretet ebédnél, de vacsorára is könnyed, ízletes fogás.
(nagyon pikánssá teszi a savanyú-édes íz keveredése), vagy úgy, hogy a citrom levét
savanyú szőlő levével helyettesítették.
Az autentikus receptben mindössze
bulgur, hagyma, paradicsom és petrezselyem a négy fő alappillér.
Tabbouleh (libanoni bulgursaláta)
Hozzávalók: 1
csésze bulgur, 1 csokor petrezselyem, 2 db lédús paradicsom, 1 csokor újhagyma,
fél fes lila hagyma (kisebb fej) 1-2 db citrom, olíva olaj, só, bors.
A bulgurt beáztattam 1-1,5 csészer forró vizben. Lefedtem
és minimum 30 percig, de még jobb, ha egy órát pihen így. Apró kocákra
felvágtam a paradicsomot, a hagymákat és a petrezselymet is (és aki szereti,
kevés mentát is tehet bele). A bulgurt lecsepegtettem és hozzáadtam a
zöldségeket.
Öntet: a citromlé és az olíva
egyenlő arányú keveréke. Kb 1/2-1/2 csésze. Csipetnyi só és bors.
Csokoládés joghurt mousse fagylalt
2007 július 20. | Szerző: marmalade
Ezért most azon igyekeztem, hogy a nagy kánikulában egy olyan csokifagyit kapjak, ami kellemesen hűsít és nem annyira keserű ízű; a VKF 6. fordulójára készült csokis mousse desszertem joghurtos ízilága tökéletesnek tűnt fagylaltban is.
Megjegyzés: Eredetileg nem akartam tojássárgákat beletenni, hogy könnyedebb legyen az állaga, de mire a kivitelezésnél tartottam, ezt már elfelejtettem.
Csokoládés joghurt mousse fagylalt
Hozzávalók: 3 dl török joghurt (10%-os), 3 dl tejszínhab,
100 g étcsokoládé, 3 tojás sárgája,
1 csésze (2,5 dl-es, kb.10 dkg) kristály cukor, 2 evőkanál porcukor.
A tejszínt lassú tüzön felmelegítettem, és felolvasztottam benne az étcsokit. A tojás sárgákat krémessé kevertem a cukorral, majd összekevertem a kissé kihült csokis tejszínnel.Lassú lángon addig kevergettem ismét, amíg besűrűsödött. Hagytam kissé kihűlni. Ekkor beletettem a joghurtot, és mivel még úgy éreztem, hogy szükség van további édesítésre, 2 evőkanál vaniliás porcukrot is belekevertem. Néhány órára a hűtőszekrénybe tettem. A többit a fagyi gép 30 perc alatt elvégezte.
Lencsés bulgurpogácsa (Mercimek Köftesi)
2007 július 16. | Szerző: marmalade
A szakácskönyv-állományom nagy hiányossága Özcan Ozan török szakácskönyve. Sajnos évekkel ezelőtt többször elmenetem mellette, aztán amikor már meg akartam volna vásárolni, már sehol sem lehetett kapni. Még a kiadóban sem. És az antikváriumokban sem.
Ez a példány, amiből a recept is van, csak ideglenesen állomásozik nálam – hála a közkönyvtárak hasznos tevékenységének. Bár az előző kölcsönző, fél évig is ült rajta – nagyon nem akaródzott neki a visszavitel – sőt már-már alkuba bocsájtkozott a megvásárlására. Szerencsére a könyvtáros kisasszony állta a sarat, igaz nem volt könnyű helyzetben, mert hátulról meg én szorongattam; hetente felhívtam, hogy mikor hozzák végre vissza.
Most itt pihen még egy-pár hétig nálam, ezalatt igyekszem memorizálni.Bár hazudnék, ha azt mondanám, hogy az én agymba sem fordult meg az a gondolat, hogy sajnos a gyerek megtépázta és inkább kifizetem az árát…Na de ilyet nem tesz egy szakmabeli!
Lencsés bulgurpogácsa (Mercimek Köftesi)
Ez tulajdonképpen egy hidegen készült (értsd: olajban sütés nélkül) készült fasírt. Törökországban igen népszerű előétel, amelyet területenként eltérű fűszerezéssel készítenek és a húspogácsákat általában nagyobb, tojás alakúra formázzák.
Hozzávalók: 2 ek olíva olaj, 1 fej vörös hagyma, 1 csésze (2,5 decis) vörös lencse, 2 ek paradicsom krém, ¾ csésze bulgur, 2 db mogyoróhagyma, 2 kiskanál vörös bors (mozsárral összeaprítva), 1 evőkanál őrölt kömény, 1 kiskanál arab fűszerkeverék, 1 kiskanál szárított menta, egy csokor petretzselyem.
Előkészületek: a lencsét leöblíettem, a darabos fűszereket mozsárban összetörtem, hagymát fölapríottam.
Egy nagy lábosba felmelegítettem az olajat, beleszórtam az apróra vágott vörös hagymát, kicsit fonnyasztottam, majd ráöntöttem a lecsepegtetett lencsét. Hozzákevertem a paradicsomkrémet és felöntöttem 3 csészényi vízzel. Összekevertem, lefedtem és felforraltam.
Alacsonyabb hőfokra tettem és belekevertem a bugurt és lefedve addig főztem, amíg a lencse teljesen megpuhult. Beleszórtam az apróra vágott mogyoróhagymát, petrezselymet és a fűszereket.
Amikor kihűlt kerek gombócokat formáztam belőle, grillezett zöldségekkel és fokhagymás joghurtmártással tálaltam.
Fokhagymás joghurtmártás (Sarmisakli Yogurt Sos)
A fokhagymás joghurtmártáshoz – hála Loriennek a beszerzési tippért (Lehel téri piac keleti fűszerese) – igazi török joghurtot használtam, ezúttal 10%-osat. Összekevertem 5-6 gerezd zúzott fokhagymával és kevés sóval.
Csirkemell Hoisin-szószban (chicken in Hoisin sauce)
2007 július 12. | Szerző: marmalade
Vagyis nálunk a „Ti már megint kínait esztek?” kategória.
Legfontosabb hozzávaló a hoisin-szósz egy édeskés-savanyú, sötétbarna színű, sűrű mártás, melynek összetevője a szója, ecet, fokhagyma, chili. Pekingi vagy kínai barbecue szósznak is nevezik, és úgy 6-800 forint közötti áron elérhető a Culinárisban, illetve az Ázsiában. Ráadásul felbontás után még sokáíg eláll a hűtőszekrényben.
Hogy őszinte legyek korábban ez volt az a hozzávaló, amit nagyvonalúan kihagytam az általam készített kínai ételek többségéből. Minek az bele? Aztán szereztem egyet, majd később még egyet, nehogy elfogyjon. Szeretem, hogy karakteres ízt ad az ételnek és be is sűríti, mint a kukorica liszt, vagy a keményítő.
Csirkemell Hoisin-szószban
(chicken in Hoisin sauce)
Hozzávalók: csirkemellfilé kockára felvágva.
Pác: 1 kiskanál méz, 1 kiskanál szójaszósz,
1 kiskanál ketchup,
2 evőkanál vörös bor (az volt itthon),
3 kiskanál Hoisin-szósz, 1 kiskanál oszriga szósz.
Továbbá: 1 fej vöröshagyma, szójababcsíra (kis konzerv),
bambuszrügy (fél doboznyi).
Elkészítése: A pác hozzávalóit elkevertem és a csirkemell darabokat beleforgattam (ideig-óráig, én most kb. 10-15 percig) érleltem benne. Majd olajon az apróra vágott hagymát megfuttattam, és a húst beledobva (páctól enyhén lecsöpögtetve) nagy lángon rövid idő alatt omlóssá pirítottam. Majd hozzáadtam a maradék páclevet, és felöntöttem kb. fél (max 1) deci vízzel. Beledobtam a bambuszrügyet és a szójabacsírát, és már csak szinte átmelegítettem. Rizzsel tálaltam.
Marokkói sárgabarackos mézes csirke
2007 július 6. | Szerző: marmalade
, majd rögtön induláskor belerohantam egy nem tökéletes fánkreceptbe. Így a könyv nyugodalmat lelt a könyvespolcon…egy ideig.
Most újból elővettem, és egy szombat reggeli mazsolázgatás közepette rögtön megakadt a szemem ezen a recepten. Szinte minden volt hozzá. Az eredeti leírás friss sárgabarackot ír, én szánt szándékkal aszaltat használtam, hogy az itthon levő készletemet felhasználhassam.
Sárgabarackos mézes csirke
Hozzávalók: 4 db csirkemellfilé, 40g vaj,
1-1 kiskanál fahéj, őrölt gyömbér,
csipetnyi fekete bors, késhegynyi Cayenne-bors (helyette tarkabors),
1 fej vöröshagyma, 250 ml csirkealaplé,
6 korianderág (ez kimaradt),
2 teásknál méz,
1 csésze kuszkusz,
2 evőkanál mandulaforgács, megpörkölve (na ez is kimaradt).
Elkészítése: Két evőkanálnyi vajat megolvasztottam egy serpenyőben és a fűszereket kis lángon átpirítottam rajta.(Csak rövid ideig, hogy kellemes aromát engedjen). Majd beletettem a húst és nagyobb lángon megpirítottam (kb 1-1 perc-írja a könyv). Én sosem nézem az időt, csak úgy érzésre, addíg sütöttem, amikor már színe lett, húsa pedig szinte kifehéredett.
És még egy kevés vajat is alátettem, bár a recept csak 40 grammot ír.
Közben hozzászórtam a felaprított hagymát, kicsit pároltam a hússal, majd felöntöttem a húsalaplével. Ízesítettem sóval, borssal. Ekkor lehet beletenni a koriander ágat is. Lefedtem és kis lángon készre pároltam.
A vége felé beleszórtam az előzetesen beáztatott aszalt sárgabarackot és meglocsoltam a mézzel. Még egy kevés ideig főztem, majd tálaltam.És meglocsoltam a visszamaradt szósszal.
Kuszkusz: Úgy egy csészényit kb.dupla annyi vízzel+ 2 evőkanál húslével felöntöttem. Lefedtem és hagytam, hogy megduzzadjon.
Tálaláskor meg lehet szórni mandulaforgácsokkal is.
Konyhai eszközök parkolópályán
2007 július 5. | Szerző: marmalade
Mivel a konyhám mérete átlagos (de én inkább kisebbnek mondanám) a konyhai szerszámok tekintetében ezért igyekeztem eddig is korlátozni magam.
Ugyanakkor viszont élelmiszerből hajlamosabb vagyok a túlvásárlásra pl.lisztből legalább 7-féle (sárgaborsó, hajdina, kukorica, teljeskiőrlésű, rizs, rétes, sima) van itthon. Nem is beszélve a kínai, indiai szószokról, pasztákról, amit még az aktuális korszakomban szereztem be, és most hetek óta várják, hogy újból kutyuljak belőlük valamit.
Na de nézzük amire Maci kiváncsi:
A legritkábban használt konyhai eszközök
Mezzaluna: félhold alakú zöldfűszerszeletelő. Láttam Nigellánál, beeszerettem, aztán láttam Stahlnál is. Annyira akartam ilyet, aztán úgy másfél éve éve egy nagyáruházban sikerült venni is egyet. Most bontottam ki a csomagolásából.
Robotgép: mindig volt elektromos habverőm, de nagyon szerettem volna egy tálasat, mert mennyivel elegánsab, ha nem kell folyton kézben tartani, csak jövök-megyek és teszem a dolgom. A gép meg dolgozik, kever, kavar. Az elején még használgattam, aztán egyre macerásabbnak tűnt az elővétele, összeszerelése, elpakolása. A konyhámban a hely meg egyre kisebb lett, úgyhogy, most már csak a keverő részét használom, de azt elég sűrűn. Úgy, mint a régi szépidőkben, kézben tartva.
Bambuszpároló: Imádom, ajánlottam is már sok kisgyerekes családnak, mert nagyon jól megőrzi az ételek vitamin tartalmát. De nagy helyet foglal el, óvatosan kell tisztítani stb. Szóval vizet prédikálok és bort iszom, mert én kb. 5-6 hónaponta veszem elő. Úgyhogy lassan megint aktuális lesz.
Pataki-tál: még emlékszem, hogy évekkel ezelőtt milyen örömmel cipeltem haza ezt a nehéz cserépedényt. De a súlya továbbra is megmaradt, épp hogy befér a sütőmbe, ezért macerás sütés közben kivenni és ránézni. Azért évente egyszer leporolom és csinálok benne valamit.
A leggyakrabban használt – nélkülözhetetlen konyhai eszközök:
-Kávéfőző
-Bot és állóturmix
-habverő
– fagyigép (legújabban)
-kisebb tepsik, jénai tálak
-krumplihámozó,
-vízforraló és porhármérceszett (cup).
Akkor én meg tovább kiváncsiskodnék Rossa melanál.
Kókuszos krémsajt fagylalt
2007 július 4. | Szerző: marmalade
Kezdetben vala az Írás, amely beindította fantáziámat krémsajtfagylalt ügyileg, aztán persze meg kellett nézni egy Klasszikust is, hogy Ő hogyan dolgozta fel. Ezzel végképp felszabadult alkotó szellemem és ígyekeztem kedvenc kókuszos krémsajttortám ízvilágát fagyiba önteni, igaz keksz nélkül, mert az nem volt itthon. A kiindulópontot, – mint sokunknál – Nigella egyik fagyi (sajtorta) receptje jelentette. Jelentősen felturbózva kókusztermékekkel.
Kókuszos krémsajt fagylalt
Hozzávalók: 2,5 dl kókusztej,100 g kókuszreszelék,
125 g philadelfia sajt, 3 dl tejszín,
1 egész tojás, 1 tojás sárgája, 22 dkg cukor, 1 kiskanál vaniliakivonat.
Elkészítése: a kókusztejet összemelegítettem a kókuszreszelékkel. Robotgéppel összedolgoztam a krémsajtot, az egész tojást, a tojás sárgáját, a vanilia kivonatot és a cukrot. Majd összekevetem a kókuszos tejjel és lassú tűzön (na jó, időnként türelmetlen voltam és feltekertem a gázt) besűrítettem a krémet.Lehűtöttem, majd beleforgattam a habbá felvert tejszínt.
Eg-két órára lehűtöttem és a jól áthűtött fagyigépbe tettem.
Ez lett az egyik kedvencem!
Csokoládés joghurt mousse, VKF-6
2007 július 1. | Szerző: marmalade
Másodiknak pedig a só. Mert bár teljesen ellentétes ízhatás, de egy jó minőségű étcsokoládé ízét csak a só tudja igazán előhozni. Ugyanakkor a legtöbb csokis dologhoz remekül illik a fahéj is, nem is mellőztem, bár az eredeti recept nem tartalmazza.
Az összeállításhoz sűrű, krémszerű joghurt, ún. görög joghurt kell, amit fogalmam sincs hogy itthon hol lehet beszerezni. De ha az ember már megtanult indiai sajtot (panír), vagy ghi-t otthon előállítani, akkor ez nem jelent gondot. Én a szokásos házi módon csináltam: a joghurtot vékony textilen át lecsöpögtettem. Így savó nélkül jó sűrű lett. De van egy gyorsabb verzió is: tejföl-joghurt keveréke, bár ez hígabb egy kicsit.
És van még egy előnye is; a fagyiból megmaradt tojásfehérjéket jól lehet hasznosítani ebben a receptben.
Csokoládés joghurt mousse
Hozzávalók:
Elkészítése: gőz fölött felolvasztottam a csokoládét egy evőkanál vízzel és egy csipetnyi sóval, és a kakaóporral. Hozzáadtam a joghurtot és tovább gőzöltem.
Tűzről levéve félretettem és belekevertem a porcukrot. A tojásfehérjéket a kristálycukorral kemény habbá vertem, gőz fölött tovább vertem, hogy jól besűrűsödjön. Akkor jó, amikor a tojásfehérjre már ragad a kanálra, és majdnem habcsókos.
Összeforgattam a két masszát, belekevertem a fahéjat és tálkákba tettem. Egy éjszakára hűtőbe raktam.
Fahéjas briós, vajkaramellában sütve
2007 július 26. | Szerző: marmalade
Baby Rambutan oldalán látam meg először a receptet, már akkor is nagyon csábító volt, bár a körülményes leírás (külön link a tészta, külön link a szósz) miatt, csak kerülgettem egy darabig. Bár egy kicsit hasonlít a Macitól tanult kakaós csigára, mégis más. Más a tészta állaga,- igaz az elkészítése is hosszadalmasabb, mivel érdemes egy éjszakán át, a hűtőszekrényben keleszteni, – de a fáradozást, amit pontosabban inkább úgy kellene mondanom, hogy törődést, megéri. Végül is csak össze kell gyúrni, dagasztani, a többit az idő elvégzi.
Ami számomra újszerű volt eben a receptben az az, hogy a tepsit nem kell kivajazni, lisztezni, hanem karamellaszószt kell bele az aljára önteni.
A végeredmény kellemes, fahéjas, és a karamellától kissé ragacsos, rendkívül omlós tészta.
Fahéjas briós vajkaramellában sütve
Élesztős alap: ½ csésze (125 ml) meleg tej,50 g friss, vagy 2,5 kiskanál szárított élesztő, 1 tojás, 2 csésze liszt.
Az élesztőt a tejben megfuttatom, majd a tojással. 1 csésze liszttel és egy robotgéppel összedolgozom, közben fokozatosan hozzákeverem a maradék lisztet. Összegyúrom és úgy 40 percig pihentetem.
Kelt tészta (brioche): 1/3 csésze cukor, 1 kiskanál só, 4 tojás, 1,5 csésze liszt + 18 dkg vaj.
Az élesztős alaphoz hozzádolgozom (robotgéppel a legkényelmesebb) a cukrot, a sót, és egyenként a villával elkevert tojásokat, majd a lisztet. Legalább 10-15 percig elbabrálok vele, majd belemorzsolom a vajat. Öblös tálba teszem, megszórom 1-2 evőkanál liszttel, és letakarom folpackkal. Hűtőszekrényben állni hagyom egy éjjen át.
Reggelre három-, négyszeresére is feldagad.
Karamellás szósz: 22,5 dkg vaj, kb. 20 dkg barna cukor, 2 evőkanál méz,
Egy lábosba összefőzöm a hozzávalókat és a tepsibe öntöm (keveset félre teszek, a tetejére).
Lisztes deszkán kinyújtom nem túl vékonyra (úgy fél újjnyira) a tésztát.
Megkenem kevés olvasztott vajjal, megszórom 1 csésze barna cukorral és 2-3 kiskanál őrölt fahéjjal.
Feltekerem és jó kétújjnyi (kb.3 cm ) szeleteket vágok belőle. Fektetve a tepsibe teszem.
Én még a karamellás krémből hagytam 3-4 evőkanálnyit és ezzel meglocsolom a csigákat.
Körülbelül 35 perc alatt elkészül.
Oldal ajánlása emailben
XHasonló bejegyzések: